Estébáckých manýr se Babiš nezbaví

Estébáckých manýr se Babiš nezbaví 2
Komentáře
Jan Dražan
Sdílet:

V neděli 5. února se v odpoledních hodinách před úřadem Ministerstva financí České republiky v ulici Letenská v Praze 1 srotil dav několika desítek výtržníků. Převážně závadová mládež z kruhů reakčních živlů provolávala protistátní hesla, urážející vysoké státní funkcionáře. Došlo také k vylepování nelegálních plakátů s cílem podkopat společenské zřízení a zvrátit nastoupený kurz přestavby. Pořádkové síly nezasáhly, nicméně celou akci bedlivě monitorovaly. Po 17. hodině byl v centru Prahy obnoven klid a pořádek. Svolavatelem akce byl známý reakcionář. Jak upozornil mluvčí prezidenta republiky: „Dnešní akci proti A. Babišovi svolal antizemanovský fanatik M. Majzner, známý z akce Pražský Majdan.“ Za akcí tak stáli ti samí lidé, kteří chtějí i u nás vyvolávat ducha fašismu, který již ovládl Ukrajinskou republiku za přispění imperialistických centrál.

Zhruba takto by mohla vypadat zpráva o happeningu, který se uskutečnil před ministerstvem financí, kdyby svět vypadal podle zemanovsko-babišovských představ. Akce se skutečně konala, reálný je i mluvčího citát. Aby nebylo nic ponecháno náhodě, hnutí ANO si celou akci natočilo.

Na místo byl poslán kameraman, který přijel v autě s nápisem Agropol, tedy společnosti z holdingu. Za přední sklo měl vloženu kartičku s nápisem ANO – PRESS. Zatímco mluvčí Agrofertu popřel, že by kameraman byl člověkem z Agrofertu, mluvčí ANO potvrdila, že to byl „jejich člověk“. Na otázku, co hodlají s natočeným materiálem dělat, odpověděla: „Vůbec nic.“

Takže abychom si to ujasnili: Kameraman poslaný z ústředí ANO přijel v autě Agrofertu, který ovšem již Andreji Babišovi „nepatří“. To, že politická strana používá nápis PRESS, je trošku neobvyklé, ale toto nouzové řešení lze pochopit v situaci, kdy Nebabišova Mladá fronta DNES přinesla před pár dny rozhovor s Andrejem Babišem a trošku pomotala čísla, jimiž Šéf vysvětloval svůj problém s dluhopisy.

Hned v pondělí nato vyšla zpráva, že „Slovenský nejvyšší soud zamítl dovolání slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) proti dřívějšímu rozhodnutí nižších soudů, podle nichž nynější český ministr financí Andrej Babiš je neoprávněně evidován ve svazcích někdejší československé tajné policie StB coby její agent“. Odůvodnění rozsudku bude známé až z písemného vyhotovení, nicméně už teď lze logicky předjímat, že soud dal za pravdu svědkům-estébákům, kteří si po desítkách let najednou vzpomněli, že žádného agenta Bureše vlastně nenaverbovali.

Každopádně natáčení politických odpůrců je obnovenou reprízou, jíž jsme se dočkali po 28 letech – naposledy šlo něco takového zažít v roce 1989. Můžete mít milion vizitek a mraky marketingových poradců, ale něco se prostě nezapomíná. Andrej Babiš možná bude mít papír na to, že s StB nespolupracoval, ale estébáckých manýr se zbavit nedokáže.

Další texty z nového Týdeníku Echo čtěte na EchoPrime,
nebo v elektronické verzi ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články