2 Ukrajinský konflikt

Ukrajinští vojáci měli na helmách nacistické symboly

NOVÉ

Německá televize ZDF odvysílala záběry, na kterých mají být členové ukrajinské armády s nacistickými symboly na helmách. Obrázky ukázala ZDF v rámci zpráv o situaci na Ukrajině, informuje NBC News.

Na jedné z helem příslušníků ukrajinské armády byl vyobrazen hákový kříž a na druhé znak Hitlerových speciálních jednotek SS.

Video použil ve své reportáži o klidu zbraní na východě Ukrajiny moskevský zpravodaj ZDF Bernhard Lichte. „Dobrovolnické sbory posilující ukrajinskou vládu se rekrutují z různých koutů politického spektra,“ komentoval situaci korespondent ZDF.

Video bylo natočeno minulý týden na Ukrajině týmem novinářů z norské TV2. „Natáčeli jsme reportáž o ukrajinském praporu Azov na východě ve městě Urzuf, když jsme potkali tyto vojáky,“ řekl Oysten Bogen z TV2 pro NBC News. Než pořídili záběry, optali se prý mluvčího praporu, jestli v něm pozoruje fašistické tendence. „Odpověděl, že absolutně ne, že jsou jen ukrajinští nacionalisté,“ řekl Bogen.

Prapor Azov je součástí dobrovolnických jednotek národní gardy a spadá pod ukrajinské ministerstvo vnitra. BBC popsala tuto jednotku jako extrémně pravicovou, novinář Alex Luhn pak o Azovu psal jako o otevřeně neonacistickém.

Prapor sídlí v Mariupolu poblíž Azovského moře. Kyjev ale opakovaně popřel, že by skupina jinak známá také jako „muži v černém“ měla nacistické tendence.

Čtěte také: Známá ukrajinská novinářka odešla bojovat do Mariupolu


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.