Ukrajinští vojáci měli na helmách nacistické symboly

Ukrajinský konflikt

Ukrajinští vojáci měli na helmách nacistické symbolyNOVÉ 2
Svět

Echo24

Německá televize ZDF odvysílala záběry, na kterých mají být členové ukrajinské armády s nacistickými symboly na helmách. Obrázky ukázala ZDF v rámci zpráv o situaci na Ukrajině, informuje NBC News.

Na jedné z helem příslušníků ukrajinské armády byl vyobrazen hákový kříž a na druhé znak Hitlerových speciálních jednotek SS.

Video použil ve své reportáži o klidu zbraní na východě Ukrajiny moskevský zpravodaj ZDF Bernhard Lichte. „Dobrovolnické sbory posilující ukrajinskou vládu se rekrutují z různých koutů politického spektra,“ komentoval situaci korespondent ZDF.

Video bylo natočeno minulý týden na Ukrajině týmem novinářů z norské TV2. „Natáčeli jsme reportáž o ukrajinském praporu Azov na východě ve městě Urzuf, když jsme potkali tyto vojáky,“ řekl Oysten Bogen z TV2 pro NBC News. Než pořídili záběry, optali se prý mluvčího praporu, jestli v něm pozoruje fašistické tendence. „Odpověděl, že absolutně ne, že jsou jen ukrajinští nacionalisté,“ řekl Bogen.

Prapor Azov je součástí dobrovolnických jednotek národní gardy a spadá pod ukrajinské ministerstvo vnitra. BBC popsala tuto jednotku jako extrémně pravicovou, novinář Alex Luhn pak o Azovu psal jako o otevřeně neonacistickém.

Prapor sídlí v Mariupolu poblíž Azovského moře. Kyjev ale opakovaně popřel, že by skupina jinak známá také jako „muži v černém“ měla nacistické tendence.

Čtěte také: Známá ukrajinská novinářka odešla bojovat do Mariupolu