Rath prohrál: odposlechy byly legální, rozhodl Nejvyšší soud

Kauza Rath

Rath prohrál: odposlechy byly legální, rozhodl Nejvyšší soudAKTUALIZOVÁNO
David Rath Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Vrchní soud v Praze při svém loňském zásahu do korupční kauzy kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha porušil zákon ve prospěch obžalovaných, konstatoval dnes Nejvyšší soud. Rath k rozhodnutí poznamenal, že soudci podlehli politickému nátlaku.

Vrchní soud, jehož rozhodnutí je ovšem nadále platné, měl výhrady k odůvodnění odposlechů. Označil je za nezákonné, a tedy nepoužitelné. Kauzu nyní bude znovu řešit Krajský soud v Praze.

Nejvyšší soud se problémem zabýval na základě stížnosti, kterou podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Dnes soud nejprve zamítl zbývající důkazní návrhy Rathovy obhajoby, hned poté vyhlásil rozhodnutí. Z obžalovaných přišel jen Rath. Soudce Vladimír Veselý zdůraznil, že Nejvyšší soud nerozhodoval o vině obžalovaných. Odůvodnění začal číst krátce po 10:00, zatím se nese v obecné rovině.

Podle Ratha podlehl Nejvyšší soud nátlaku ministra spravedlnosti a prezidenta, a podvolil se tak politické objednávce. Rath, jenž čelí obžalobě z korupce, prý podobný verdikt očekával. „Je to jemnější forma 50. let,“ prohlásil Rath s poukazem na tehdejší politické procesy.

Rath je smířen s tím, že půjde do vězení. „Ta síla a profesionalita proti mně je obrovská a ta zakázka byla jasná,“ řekl novinářům. Zvažuje další možnosti obrany u Ústavního soudu či mezinárodních tribunálů.

Soudci Rathovo tvrzení odmítli. „Soudce se musí oprostit od politických a mediálních tlaků,“ řekl člen senátu Jan Engelmann. Dnešním rozhodnutím ale Nejvyšší soud neříká, jak má Krajský soud v Praze důkazy hodnotit. „Nijak jsme nerozhodovali o vině,“ řekl soudce Vladimír Veselý.

Politici rozhodnutí přivítali

Rozhodnutí Nejvyššího soudu prakticky okamžitě po jeho vyhlášení ocenila celá řada politiků. „Z málokterého soudního vítězství jsem měl takovou radost,“ napsal na svůj twitterový účet Robert Pelikán. Podobně se vyjádřil i jeho předchůdce na ministerstvu spravedlnosti Jiří Pospíšil. „Verdikt Nejvyššího soudu v kauze Rath považuji za správné rozhodnutí, které (snad) vrací důvěru v rozumnou a spravedlnost hledající justici,“ napsal.

Středočeský krajský soud Ratha v červenci 2015 uznal vinným z přijímání úplatků v souvislosti s krajskými zakázkami a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Spojil ho s činnosti manželů Petra a Kateřiny Kottových, kteří dostali tresty o rok nižší. Odvolací senát rozsudek zrušil loni v říjnu.

Rathova obhajoba požadovala, aby se Nejvyšší soud obrátil na ústavní soudce s návrhem na přezkoumání právní úpravy stížnosti pro porušení zákona. Nejvyšší soud návrhu nevyhověl, sporná ustanovení trestního řádu už prý v minulosti Ústavní soud řešil, část jich zrušil, zbytek je v souladu s ústavou. Veselý podotkl, že možnost iniciovat u ministra podání stížnosti má obžaloba i obhajoba. Nejde tedy o porušení principu rovnosti zbraní.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články