Pražský taxikář má na kontě 122 přestupků. Stále jezdí a má licenci

Předražování, výhrůžky, vydírání

Pražský taxikář má na kontě 122 přestupků. Stále jezdí a má licenciNOVÉ 1
Domov
Renáta Bohuslavová
Sdílet:

Troufalí pražští taxikáři v posledních dnech čile pracují na své špatné pověsti, účtují si extrémně vysoké ceny, vydírají turisty a dokonce padly i výhrůžky smrtí. V několika případech zasáhli recepční z nedalekých hotelů a policie, počet úspěšně podvedených turistů je však neznámý. Ačkoliv takové jednání primátorka Adriana Krnáčová (ANO) považuje za nehoráznost, vždy tady podle ní bude nějaké procento těch nepoctivých, kteří to příště udělají zas. Pomoci by mohla novela silničního zákona, která by měla zjednodušit odebírání taxikářských licencí.

„Příště se to bude dít zase, protože lidi jsou lidi, zejména taxikáři. Nevidíte jim do hlavy každému z nich. V Praze existuje 90 procent slušných taxikářů a 10 procent těch, kteří se chovají neslušně,“ řekl primátorka na dotaz, jak Praha může zamezit tomu, aby k okrádání cizinců ze strany taxikářů nedocházelo. Chování taxikářů ale považuje za nehoráznost. „O to víc mě těší, že se nám konečně podařilo do silničního zákona protlačit změny, které nám pomohou problém vyřešit. Jestli novelu schválí senát, tak například bude možné na místě licenci odebrat a to jen při podezření na předražení,“ doplnila Krnáčová s tím, že následná jízda bez licence je trestným činem.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Krnáčová reagovala na případ taxikáře, který se minulý týden pokusil podvést turistku. Za 14 kilometrů cesty se dožadoval 480 eur, což je v přepočtu 12,5 tisíce korun. Nakonec mu turistka zaplatila přes šest tisíc, přestože obvyklá taxa za tuto trasu by měla být do 500 korun. Řidiče chytila policie za pomoci recepční hotelu už po třech hodinách.

Podle informací serveru Echo24 se jednalo o recidivistu Vojtěcha D., který se takových činů v minulosti dopustil opakovaně. Na svém kontě má stovky dopravních přestupků. I přesto, že je taxikář policii i úředníkům známý, doposud tedy zjevně nebyla zákonná možnost, jak mu jeho licenci sebrat. Před více než deseti lety ho dokonce zaměstnávala bývalá úřednice pražského magistrátu Daniela Siglerová, která si vytvořila svou osobní taxikářskou síť.

Čtěte také: Za ujetých 14 km chtěl pražský taxikář po turistce 12,5 tisíce korun

Pokud by podle Krnáčové měla Praha takové možnosti, které udává novela silničního zákona, už dřív, znamenalo by to, že tento konkrétní taxikář by už licenci dávno neměl a pravděpodobně by byl stíhán za spáchání trestného činu.

Policie na dotaz serveru Echo24 řekla, že informace o tom, zda se v případě okradení asijské turistky jedná o Vojtěcha D. potvrdit nemůže, ale že jeho osoba je policii známá. „Od roku 2003 bylo v souvislosti s vozidlem vedeným na jeho jméno řešeno celkem 122 přestupků v oblasti dopravy. Ve čtyřiceti případech z tohoto počtu pak bylo vozidlo označeno jako TAXI. V letošním roce se pražští strážníci s přestupky páchanými vozidlem registrovaným na jeho jméno setkali celkem sedmnáctkrát,“ řekla pro Echo24 mluvčí městské policie Irena Seifertová. Jen za poslední dobu ho policie několikrát potrestala za neověřený taxametr, nevydání stvrzenky a další prohřešky.

Taxikář vyhrožoval: „Budeš umírat pomalu a bolestivě“

Vrcholící turistická sezóna přinesla o víkendu další případ podvodu, který zkusil jiný řidič na nic netušící pár turistů. Za necelé dva kilometry požadoval řidič 1920 korun, ačkoli cenu za kilometr magistrát pevně stanovuje na nejvýše 28 korun. Když chtěl muž odejít do hotelu pro peníze, řidič zamkl jeho partnerku uvnitř vozu jako rukojmí.

Ve sporu pomohl až recepční, který začal s taxikářem vyjednávat. Řidič taxi poté částku snížil na 800 korun a pustil ženu z vozu, ale recepční trval na tom, že i tak je jízda předražená. „Řidiči zaplatil 300 korun. Ten však bankovky přetrhl, hodil je na zem a začal (recepčnímu) vyhrožovat, že se do toho neměl plést, že si ho najde a bude umírat bolestivě a pomalu. Z místa pak odjel,“ uvedla Michaela Teplá z městské policie. I tohoto taxikáře policie krátce na to dopadla.

Čtěte více: Další taxikářská hrůza: Turistku držel jako rukojmí, za 2 km chtěl 2000 korun

Policii by v jednání s takovými taxikáři měla pomoci novela silničního zákona, protože by to mělo zjednodušit proces odebírání licence. Podle ministerstva dopravy, bude však taxikáři licenci moct sebrat jen zaměstnanec dopravního úřadu, nikoliv policie. „Standardně pak zaměstnanci dopravního úřadu kontroly taxikářů ale samozřejmě vykonávají ve spolupráci s policií. Je pak třeba odlišovat pozici řidiče taxislužby a podnikatele v taxislužbě,“ dodává Zdeněk Neusar za ministerstvo dopravy

U řidiče jde podle Neusara v případě ztráty spolehlivosti odebrat průkaz řidiče taxislužby a ten poté již nemůže působit jako řidič v taxislužbě. Ke ztrátě spolehlivosti nově povede i jen jeden závažný delikt (např. předražení jízdného). Doposud ke ztrátě spolehlivosti vedly případy, kdy řidiči byla uložena dvakrát nebo vícekrát sankce za uvedený závažný správní delikt. Dříve oprávnění měla i policie, ale právě z těchto důvodů opakovaných sankcí se to v praxi nedělo.

Pokud jde o taxikáře jakožto podnikatele v taxislužbě, v případě závažného porušení právních přepisů může dát dopravní úřad živnostenskému úřadu podnět k odebrání živnostenského oprávnění.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články