Řecko vyráží vstříc vládě neokomunistů

Tsipras favoritem předčasných voleb

Řecko vyráží vstříc vládě neokomunistůNOVÉ
Alexis Tsipras Foto: Foto: wikipedia
2
Svět

Echo24

Řeckému parlamentu se ani napotřetí nepovedlo zvolit prezidenta. Pro jediného uchazeče o post hlavy státu, vládního kandidáta Stavrose Dimase hlasovalo stejně jako v předchozím kole 168 poslanců, pro jeho zvolení bylo ale potřeba nejméně 180 hlasů. Zemi tak čekají 25. ledna předčasné volby. V těch je podle průzkumů nejblíže vítězství levicová formace SYRIZA v čele s bývalým maoistou a členem promoskevské komunistické mládeže Alexisem Tsiprasem.

Vládní koalici pod vedením premiéra Antonise Samarase se za uplynulý týden nepodařilo získat podporu žádného dalšího z nezávislých a opozičních poslanců, a pro 73letého Dimase tak hlasoval stejný počet poslanců jako v druhém kole 23. prosince. 

Řecká ústava nařizuje, že po třech neúspěšných kolech volby prezidenta musí být parlament do deseti dnů rozpuštěn. Předčasné volby pak musejí být vyhlášeny během následujících 30 dní. Premiér Samaras dnes oznámil, že Řekové budou o novém složení zákonodárného shromáždění rozhodovat 25. ledna. 

Na neúspěch vládního kandidáta zareagovala výrazně aténská burza, jejíž index ASE od rána klesl už o více než deset procent. Za prosinec oslabil o téměř 20 procent a od počátku roku ztrácí 32 procent.  Investoři se obávají, že výsledky předčasných voleb, v nichž podle průzkumů zvítězí levicová opozice, by mohly vyústit ve ztrátu podpory mezinárodních věřitelů. 

Čtěte více: První země eura pod vládou neokomunistů s oligarchy 

Podle průzkumů si v Řecku drží silný náskok opoziční levicová formace SYRIZA, která odmítá úsporná opatření vymáhaná zahraničními věřiteli. To by mohlo ohrozit finanční stabilizaci Řecka, které se díky dvěma mezinárodním záchranným programům v celkové výši 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč) vymaňuje z těžké dluhové krize.

Hlavní nebezpečí ale odborníci vidí v postavě Alexise Tsiprase, který v programu strany lidem slibuje jídlo, elektřinu nebo bydlení zdarma. Po svém zvolení by také údajně chtěl ustanovit minimální mzdu na 750eurové hranici.

Průzkumy říkají, že vládnoucí koalice Antonise Samarase v nadcházejících volbách nemá šanci na úspěch.