Představitel Borata věnoval uprchlíkům milion dolarů

Pomoc uprchlíkům

Představitel Borata věnoval uprchlíkům milion dolarůNOVÉ
Svět

Echo24

Britský komik a herec Sacha Baron Cohen, známý jako představitel kazašského novináře Borata, daroval společně se svou ženou milion dolarů (24,8 milionů Kč) na pomoc syrským uprchlíkům. Informovaly o tom dnes humanitární organizace Save the Children a Mezinárodní záchranný výbor (IRC), které finance obdržely.

Cohen a jeho manželka Isla Fisherová se rozhodli dát 500.000 dolarů organizaci Save the Children, která z těchto peněz zaplatí dětem na severu Sýrie očkování proti spalničkám. Stejnou částku získá i IRC, který pomáhá uprchlíkům v Sýrii i sousedních zemích, zejména pak ženám a dětem. Soustřeďuje se hlavně na poskytnutí zdravotní péče, přístřeší, ale i budování vhodného hygienického zázemí.

Podle Justina Forsytha z organizace Save the Children peníze „zachrání tisíce životů a ochrání ty nejzranitelnější děti“. Svým darem rovněž Cohen a jeho manželka pomáhají upozornit na tragédii, která v oblasti nadále probíhá, dodal Forsyth.

Dar ocenil i bývalý britský ministr zahraničí David Miliband, který nyní stojí v čele IRC. Jak Miliband uvedl, jde o „obrovský projev lidskosti“.

Občanská válka v Sýrii trvá již téměř pět let a vyžádala si přes 250.000 obětí. Více než čtyři miliony lidí zemi kvůli bojům opustily a našly útočiště v sousedních státech či v Evropě. Další miliony ztratily střechu nad hlavou, i nadále ale zůstávají uvnitř Sýrie.

Čtěte také: Zemanovy slovní výpady zaujaly i britský tisk