Babišův vlastní biogól: usvědčilo ho jeho ministerstvo

Kalouskův triumf

Babišův vlastní biogól: usvědčilo ho jeho ministerstvoNOVÉ 1
Domov

Jan Kálal

„Nelžu, nekradu a dělám pro lidi,“ tvrdí o sobě vicepremiér Andrej Babiš (ANO). A když vicepremiér na dotaz deníku ECHO24.cz vysvětloval, proč se najednou zdržel při hlasování o ukončení daňového zvýhodnění biopaliv, odvolával se na „neutrální stanovisko“ svého resortu. Jak se ale ukázalo, ministerstvo financí doporučovalo něco jiného: podporu biopaliv ukončit.

S dokumentem, kde ministerstvo financí navrhuje souhlas s ukončením výhod pro biopaliva, vyrukoval Babišův nejhlasitější oponent, šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. V dokumentu se doslova uvádí: „Ministerstvo financí za stávajících podmínek souhlasí s předloženým pozměňovacím návrhem, který ruší daňové zvýhodnění biopaliv.“

Zmíněný pozměňovací návrh předložil poslanec hnutí ANO Karel Rais a daňové zvýhodnění vysokoobsahových biopaliv podle něj po 30. červnu letošního roku skončit. Právě takový záměr už začátkem května ohlásil i Andrej Babiš. Stejný Babiš se ale ve středu při hlasování zdržel. „Byl jsem tam za ministerstvo financí a měl jsem k tomu neutrální stanovisko, tak se nemůžu rozčlenit,“ řekl na dotaz deníku ECHO24.cz.

Čtěte také: Konec biopaliv neprošel. Babiš dál musí poslouchat ‚Kalouskovy lži‘

Jenže vicepremiér v tu chvíli nemluvil pravdu, jak hned po něm přišel novinářům říct Miroslav Kalousek. „Stanovisko ministerstvo financí dostává nejenom předkladatel, ale i zpravodaj. Mám tu stanoviska ministerstva financí ke všem pozměňovacím návrhům. A u pana poslance Raise je stanovisko souhlasné,“ řekl.

Kalousek se zároveň snažil rozptýlit dohady, že si klíčový materiál sám připravil a vytiskl. „Odvolávám se na jednání rozpočtového výboru, kde tento návrh obhajovala paní náměstkyně Hornochová. Za ministerstvo financí – a slyšeli to všichni členové rozpočtového výboru – k tomuto pozměňujícímu návrhu vyjádřila souhlas,“ dodal exministr financí.

Čtěte také: Babiš: ‚Kalousek byl opilý už ve 12 h‘. Ten žalovat nebude

Deník ECHO24.cz uvádí plné znění stanoviska ministerstva financí vedeného Andrejem Babišem k návrhu poslance ANO Karla Raise, který nakonec podpořili jenom tři poslanci hnutí a kde se Babiš – v rozporu s názorem ministerstva – zdržel hlasování.

Ministerstvo financí za stávajících podmínek souhlasí s předloženým pozměňovacím návrhem, který ruší daňové zvýhodnění biopaliv a zároveň odstraňuje tvrdost vůči oprávněným příjemcům pro opakované přijímání vybraných výrobků.

Zrušením daňových zvýhodnění biopaliv dojde k zamezení rizika zpětného vyplácení nepovolené veřejné podpory v případě, že by do 1. července 2015 nebyla přijata právní úprava, která by implementovala notifikovaný Víceletý program podpory dalšího uplatnění udržitelných biopaliv v dopravě na období 2015 – 2020. Notifikace programu stále probíhá a v současné době nelze předjímat ukončení tohoto procesu.

Stávající znění zákona o spotřebních daních neobsahuje automatické ukončení daňových zvýhodnění, která byla v roce 2008 Evropskou komisí schválena na dobu šesti let pouze do 30. června 2015. Je tedy žádoucí daňová zvýhodnění biopaliv, která jsou mimo jiné vyšší než předpokládá nový program na období 2015 – 2020, zrušit.

Pozměňovací návrh dále narovnává podmínky provozovatelů daňových skladů a oprávněných příjemců pro opakované přijímání vybraných výrobků podléhajících spotřební dani v situacích, kdy subjekt déle než tři měsíce tyto vybrané výrobky nepřijímá.

Za stávající situace správce daně oprávněným příjemcům zruší příslušné povolení a o nové si tyto subjekty mohou požádat až po dvou letech, na rozdíl od provozovatelů daňového skladu, kteří mohou o nové povolení požádat ihned. Z tohoto pohledu se navrhovaná změna považuje za žádoucí.