1 Ledová stěna s mrtvými rybami

Ryby zamrzly při skoku? Fotografie, nad níž si lámou lidi hlavu

, NOVÉ

Témata: ,

Vypadá to, jako by ryby zamrzly ve skoku. Je to fotografie, která fascinuje. Co se opravdu stalo, je ale složitější. Kvůli nedostatku kyslíku zemřelo pod povrchem ledu jezera v chráněném území v Jižní Dakotě mnoho ryb. Na to, jak se poté vytvořila ledová „zeď“, je více teorií, píše The New York Times.

„Někdy se příroda zdá být krutá, ale všechno je součástí životního cyklu mokřadu,“ řekla učitelka mateřské školy a ptáčnice Kelly Preheimová, která jako první minulý rok v únoru fotografii pořídila. Jev, o kterém nikdy předtím neslyšela, uviděla u jezera chráněné oblasti National Wildlife Refuge v Jižní Dakotě.

V době, kdy byla fotografie pořízena, trpěla krajina kolem jezera suchem a hladina vody byla velice nízká. Na povrchu jezera se vytvořila silná vrstva ledu, která společně se sněhovou přikrývkou bránila slunečnímu záření, čímž nemohly řasy a jiné vodní rostliny provádět fotosyntézu. A protože nedocházelo ke konverzi oxidu uhličitého, výrazně klesla hladina kyslíku. Ryby se poté dusily a umíraly pod povrchem ledu.

Jsou dvě možná vysvětlení jevu na fotografii. Buď se led dalším ochlazením rozšířil, dostal se až ke břehu, praskl a společně s mrtvými rybami vystřelil vzhůru. Další možností je, že silný vítr stlačil zmrzlou vodu a společně s jejím obsahem vytvořil jakousi ledovou stěnu.

V roce 2014 objevil v Norsku muž se svým psem celou řadu zamrzlých tresek. Tehdy se domníval, že se ryby snažily uniknout před nějakým dravcem, ale uvízly v zálivu a vlivem silného větru a nízkých teplot zamrzly na místě.

Čtěte také:Záchranáři dál hledají oběti pádu laviny na hotel. Pohřešují desítky lidí

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.