Faux pas Bílého domu: Si Ťin-pchinga označili za prezidenta Tchaj-wanu

Faux pas Bílého domu: Si Ťin-pchinga označili za prezidenta Tchaj-wanuNOVÉ
čínský prezident Si Ťin-pching Foto:

FOTO: Shutterstock

Svět

"Banda amatérů", reagují sinologové

tb Echo24

Přestože americký prezident Donald Trump prohlásil, že s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem mají výborný vztah, jeho administrativě se nyní toto tvrzení podařilo zpochybnit. V oficiálním prohlášení se podle serveru The Guardian Bílý dům o Sin Ťin-pchingovi zmiňuje jako o prezidentovi Tchaj-wanu.

Trump se s čínským prezidentem setkal v sobotu během summitu skupiny G20 v Hamburku, kde spolu hovořili víc jak půldruhé hodiny. Prezidenti probírali jaderný program Severní Koreje a společný obchod.

Trumpova administrativa nepíše v oficiálním prohlášení Spojených států o Si Ťin-pchingovi jako o prezidentovi Čínské lidové republiky, ale označuje ho za prezidenta Čínské republiky, což je oficiální název Tchaj-wanu. Tchaj-wanskou prezidentkou je ve skutečnosti Cchaj Jing-wen, která je označována za nejmocnější ženu v čínsky mluvícím světě.

Čínští specialisté chybu ihned zachytili, stejně tak Peking. „Banda amatérů,“ napsal na Twitteru Bill Bishop, vydavatel Sinocismu, zpravodajského magazínu o čínské ekonomice a politice. „Je to opravdu obrovské faux pas,“ řekl Bonnie Glaser, čínský expert pro strategické a mezinárodní vztahy.

Čtěte také: Trump: Zbavit Kima jaderných ambicí asi nějaký čas potrvá

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články