1 Unesené dívky

Sekta Boho Haram propustila 21 školaček. Dalších 200 se pohřešuje

, NOVÉ

Témata: ,

Islamistická sekta Boko Haram propustila 21 školaček z velké skupiny dívek unesených před dvěma lety. Kancelář nigerijského prezidenta dnes uvedla, že propuštění dívek je výsledkem jednání mezi vládou a Boko Haram, jež zprostředkoval Mezinárodní červený kříž a Švýcarsko. Jednání budou pokračovat, další okolnosti úřad nesdělil. Více než 200 dívek se stále pohřešuje.

Propuštěné dívky byly v zajetí od dubna 2014, kdy je příslušníci sekty unesli ze školy ve městě Chibok. Padesáti sedmi z původních 276 unesených se podařilo do několika hodin uprchnout; až do dneška pak byla propuštěna jen jedna školačka.

Jednadvacet propuštěných dívek je nyní pod ochranou nigerijské bezpečnostní agentury.

V srpnu nigerijská vláda oznámila, že chce za pomoci zahraničních prostředníků jednat s Boko Haram o osvobození děvčat. Prezident Muhammadu Buhari tehdy uvedl, že Boko Haram si má vybrat mezinárodně uznávanou organizace, kterou přesvědčí, že dívky ještě drží v zajetí, a že Nigérie má výměnou za ně propustit některé stoupence hnutí z vězení.

Sunnitští fundamentalisté z Boko Haram terorizují nejen severovýchod Nigérie, ale i příhraniční oblasti sousedních států – Kamerunu, Nigeru a Čadu. Ze všech těchto oblastí chtějí vytvořit stát s přísnými pravidly islámského práva šaría.

Příslušníci Boko Haram mají na svědomí únosy stovek mužů, žen i dětí, ale až únos v Chiboku jim přinesl pozornost celého světa. Do kampaně za záchranu dívek se zapojila například manželka amerického prezidenta Michelle Obamová.

Čtěte také: Zabili jsme šéfa Boko Haram, tvrdí nigerijské letectvo

Vraťte nám naše bojovníky, vrátíme vám školačky, nabízí Boko Haram

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.