Svět vidí nový rok růžově, u Čechů je víc pesimistů

Výhled pro nový rok

Svět vidí nový rok růžově, u Čechů je víc pesimistůNOVÉ
Domov

Vladimír Ševela

Navzdory mnohdy temnému líčení budoucnosti ve světových médiích vidí většina obyvatel Země nadcházející nový rok 2016 optimisticky. Vyplývá to alespoň z výzkumu Gallupova ústavu v 68 zemích. Nejlépe naladěni jsou přitom ateisté a agnostici. I u většinově nevěřících Čechů však převažují pesimisté nad optimisty, svou budoucnost ale nevidí zdaleka tak černě jako třeba Italové.

Výzkumníci amerického Gallupova ústavu zpovídali celkem 66 040 lidí a většina  z nich, tedy 54 procent, jim řekla, že nový rok 2016 očekávají lepší než ten uplynulý. Jen 16 procent vzhlíží do budoucnosti pesimisticky a 24 procent neočekává žádnou změnu.

Evropa v optimistických výhledech do budoucna zaostává s 27 procenty za světovým průměrem, nejlépe je na tom Asie s 63 procenty. Češi, u nichž mírně převažuje pesimismus, představují evropský průměr (27 procent optimistů, 29 pesimistů, 41 nečeká změnu). Podobně jsou na tom Rakušané (26, 28, 44), poněkud lépe vidí budoucnost Němci (28, 26, 40). Mezi největší pesimisty světa se zařadili Italové, z nichž více než polovina (52 procent) očekává horší rok než ten minulý, a jen 15 procent věří, že rok 2016 bude lepší.

Katolíci a protestanti mají obavy

S mnohem větší nadějí však hledí k příštím měsícům Rusové a zejména obyvatelé jiných kontinentů. Nový rok vidí růžověji 76 procent Číňanů, 60 procent Indů, 54 procent Rusů a rovná polovina Brazilců.

Gallupův ústav zkoumal víru v nebližší budoucnost také podle vztahu k náboženství. Lepší rok podle výzkumu očekávají ateisté a agnostici (70 procent), následují hinduisté (67), teprve pak přicházejí s mohutným odstupem katolíci (38) a protestanti (37). Výzkumníci v každé z vybraných 68 zemích oslovili tisícovku mužů a žen