1 oběť ekonomiky

Šéfa banky zavraždil „Robin Hood“ z Lichtenštejnska

V poklidném alpském městečku Balzes byl na začátku týdne úkladně zavražděn bohatý bankéř Jürgen Frick. Policie z vraždy podezírá klienta banky Jürgena Hermanna, který krátce po činu zmizel. Vyšetřovatelé se domnívají, že se utopil v řece Rýn. 

Osmačtyřicetiletý Jürgen Frick byl ředitelem rodinné lichtenštejnské banky Frick&Co. AG. Když přijel v pondělí ráno do práce, do své kanceláře už se nedostal. Vrah ho zastřelil třemi výstřely v podzemní garáži banky. Svědek střelce zahlédl, jak prchá z místa činu vozem značky Smart.

Policie vraha nakonec identifikovala jako Jürgena Hermanna (58 let), který pochází z malého městečka Mauren. Hermann byl manažerem investiční společnosti, která zkrachovala v roce 2004. Ze svého neúspěšného podnikání vinil několik obchodních partenrů, společnost Balzers, Lichtenštejnský finanční úřad a také banku Frick&Co. Podle deníku The Independent Hermann podal před několika lety k soudu žalobu a žádal po státu náhradu 200 miliónů franků, aby svůj podnik mohl obnovit.

Vůz Jürgena Hermanna byl nalezen zhruba asi 20 kilometrů od místa činu nedaleko řeky Rýn. Zůstala v něm řada dokumentů, včetně jeho pasu. Policejní mluvčí uvedl, že okolností nasvědčují sebevraždě. V cestovním pase byly totiž ručně zapsané poznámky, v nichž se přiznal k trestné činnosti a zanechal i pár řádek na rozloučenou. Tělo však zatím nebylo nalezeno.

V případu se objevují spekulace, že vlastní sebevraždu pouze zinscenoval. Jsou o tom přesvědčeni například jeho známí, kteří argumentují tím, Hermann byl velmi dobrým potápěčem a tomuto sportu se věnoval od svých 14 let. V městečku se o Hermannovi se dokonce vypráví, že pomáhal americkému námořnictvu vyvinout podvodní počítač.

Robin Hood - veřejný nepřítel číslo jedna

Švýcarský deníku The Local tvrdí, že Hermann byl psychicky narušenou osobností. Trpěl narcismem. Na svých osobních on-line stránkách nedávno zveřejnil vlastní životopis. Sám sebe zde nazývá Robinem Hoodem z Lichtenštejnska, „veřejného nepřítele číslo jedna“. Údajně se tak přezdíval, aby poukázal, že je jen jednou z mnoha obětí nespravedlivého finančního systému, který nazývá Lichtenštejnskou mafií.

Banka Frick&Co. AG. tvrdí, že Hermann se jí snažil vydírat již delší dobu. Hrozil, že pokud nedostane finanční odškodnění, očerní jméno banky rozšířením falešných dokumentů o nelegálním jednání společnosti. Podle švýcarských sdělovacích prostředků se Frick&Co vydírání a zastrašování právně bránila.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.