Šéfa banky zavraždil „Robin Hood“ z Lichtenštejnska

Šéfa banky zavraždil „Robin Hood“ z Lichtenštejnska
Ekonomika

oběť ekonomiky

V poklidném alpském městečku Balzes byl na začátku týdne úkladně zavražděn bohatý bankéř Jürgen Frick. Policie z vraždy podezírá klienta banky Jürgena Hermanna, který krátce po činu zmizel. Vyšetřovatelé se domnívají, že se utopil v řece Rýn. 

Osmačtyřicetiletý Jürgen Frick byl ředitelem rodinné lichtenštejnské banky Frick&Co. AG. Když přijel v pondělí ráno do práce, do své kanceláře už se nedostal. Vrah ho zastřelil třemi výstřely v podzemní garáži banky. Svědek střelce zahlédl, jak prchá z místa činu vozem značky Smart.

Policie vraha nakonec identifikovala jako Jürgena Hermanna (58 let), který pochází z malého městečka Mauren. Hermann byl manažerem investiční společnosti, která zkrachovala v roce 2004. Ze svého neúspěšného podnikání vinil několik obchodních partenrů, společnost Balzers, Lichtenštejnský finanční úřad a také banku Frick&Co. Podle deníku The Independent Hermann podal před několika lety k soudu žalobu a žádal po státu náhradu 200 miliónů franků, aby svůj podnik mohl obnovit.

Vůz Jürgena Hermanna byl nalezen zhruba asi 20 kilometrů od místa činu nedaleko řeky Rýn. Zůstala v něm řada dokumentů, včetně jeho pasu. Policejní mluvčí uvedl, že okolností nasvědčují sebevraždě. V cestovním pase byly totiž ručně zapsané poznámky, v nichž se přiznal k trestné činnosti a zanechal i pár řádek na rozloučenou. Tělo však zatím nebylo nalezeno.

V případu se objevují spekulace, že vlastní sebevraždu pouze zinscenoval. Jsou o tom přesvědčeni například jeho známí, kteří argumentují tím, Hermann byl velmi dobrým potápěčem a tomuto sportu se věnoval od svých 14 let. V městečku se o Hermannovi se dokonce vypráví, že pomáhal americkému námořnictvu vyvinout podvodní počítač.

Robin Hood - veřejný nepřítel číslo jedna

Švýcarský deníku The Local tvrdí, že Hermann byl psychicky narušenou osobností. Trpěl narcismem. Na svých osobních on-line stránkách nedávno zveřejnil vlastní životopis. Sám sebe zde nazývá Robinem Hoodem z Lichtenštejnska, „veřejného nepřítele číslo jedna“. Údajně se tak přezdíval, aby poukázal, že je jen jednou z mnoha obětí nespravedlivého finančního systému, který nazývá Lichtenštejnskou mafií.

Banka Frick&Co. AG. tvrdí, že Hermann se jí snažil vydírat již delší dobu. Hrozil, že pokud nedostane finanční odškodnění, očerní jméno banky rozšířením falešných dokumentů o nelegálním jednání společnosti. Podle švýcarských sdělovacích prostředků se Frick&Co vydírání a zastrašování právně bránila.