Krnáčová k Blance: Kabely projektoval asi nějaký debil

PRIMÁTORKA PROMLUVILA

Krnáčová k Blance: Kabely projektoval asi nějaký debilNOVÉ 1
Domov

Filip Nachtmann

Často je jí vytýkáno, že nemluví. Novináři se na pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO) marně dobývali i v pondělí, když chtěli její vyjádření k nejnovějším problémům tunelu Blanka. Kvůli výměně kilometrů kabelů se znovu odsouvá termín otevření tunelového komplexu. Primátorka se nakonec vyjádřila pro televizi Nova: Projekt pode ní dělal „asi nějaký debil“. Když se „hrabe tunel“, má se počítat s vlhkostí.

Otevření Blanky se tentokrát odsouvá kvůli vodě, která v červnu 2013 tunely zaplavila při přívalových deštích. Vyměnit se totiž musí kilometry kabelů. Ty současné nejsou odolné proti vodě a poškodily se. Podle serveru Aktuálně.cz se tunelový komplex otevře až příští rok.

Primátorka Krnáčová v pondělní reportáži televize NOVA reagovala na to, že si teď firmy přehazují vinu mezi sebou a město musí složitě zjišťovat, kde je pravda.

„Asi jsou blbí. Když někdo hrabe tunel, tak s největší pravděpodobností tam je nějaká vlhkost,“ reagovala Krnáčová na dotaz, jak je možné, že jsou v projektech kabely, které neodolají vodě.

To ale nebylo vše. Primátorka si nebrala servítky ani tehdy, když odpovídala na otázku, kdo projekt dělal: „No asi nějaký debil.“

Praha chce náhradu škod, možností je i soud

V úterý se k nejnovějším problémům kolem Blanky vyjádřil i náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). Ten deníku ECHO24.cz už začátkem týdne řekl, že nechce pokračovat ve frašce, v níž se otevírání tunelového komplexu změnilo.

Vedení města teď podle Dolínka už došla trpělivost s opakovanými průtahy a za vadné kabely v Blance bude žádat náhradu škody.

„Již jsem poslal zhotovitelům jasné dotazy, kdo a na základě čeho položil zjevně nevhodný typ kabelů a z jakého důvodu ležely tyto kabely údajně ve vodě po dobu několika měsíců. Upozornil jsem je, že Praha bude žádat náhradu škody,“ prohlásil Dolínek.

Ten ještě tento týden bude s dodavateli jednat o tom, jestli uznají svou chybu a jsou připraveni ji napravit: „Zároveň nechám v radě projednat a schválit, abychom se mohli v případě, že se nedohodneme, obrátit na soud.“

Firmy si přehazují vinu

Praha teď čeká na vyjádření soudního znalce, který zkoumá, kolik kabelů bude třeba vyměnit. Posudek má být hotový do konce března. Dolínek už také zadal právnímu oddělení magistrátu, aby analyzovalo smlouvy s dodavateli. Cíl je jediný: najít viníka současných problémů.

Město řeší spor hned několika firem. Zda pochybil Metrostav, firma ČKD Praha DIZ, nebo společnosti IDS, která na stavbu dohlíží, zatím není jasné. Firmy se dohadují hlavně o tom, v jakém stavu se stavba před položením kabelů přebírala.

Čtěte také: Blanka není reality show. Nechci v té frašce pokračovat, říká radní

„Co se týká samotné příčiny poškození kabeláže, tak prostředí pro montáž technologie v průběhu výstavby nebylo v souladu se zadávací dokumentací stavby a s uzavřenou smlouvou o dílo. Tunel Blanka je totiž projektován jako suchý, respektive převážně suchý. Projekt tak počítá s instalací kabelů v suchém prostředí a tomu odpovídá i specifikace kabelů, jejich izolační a protipožární hodnoty,“ tvrdí mluvčí ČKD Karel Samec.

Jenže podle správce stavby bylo vše v pořádku. „Před zahájením montáže kabelů převzala ČKD Praha DIZ prostředí stavby jako odpovídající,“ oponuje Pavel Kočiš z IDS.

A chybu odmítá i Metrostav, jehož mluvčí František Polák se brání spekulacím ohledně použitého materiálu: „Obvinění, že jsme při stavbě použili špatný beton, jsou naprosto bezpředmětná. Stavba má na rozdíl od kabeláže životnost přes sto let. Jedná se o výsledek poctivé řemeslné práce, jejíž kvalitu vždy ukáže čas. Přívalové deště chytly stavbu naprosto v nedbalkách. Odvodňovací kanálky ještě nefungovaly a voda tekla pod nimi.“

Zdržení kvůli výměně kabelů se každopádně protáhne minimálně na měsíce. I po vyřešení sporů se nejdříve bude muset výměna vyprojektovat a časově i finančně náročné bude také zajištění kilometrů nových kabelů.