4 Svědectví Lékařů bez hranic

Policie na Kosu rozháněla uprchlíky i hasicími přístroji

, NOVÉ

Témata: ,

Policie na řeckém Kosu používá proti uprchlíkům, kterých sem během léta dorazily tisíce, čím dál větší sílu. Stěžuje si na to organizace Lékaři bez hranic. Při čekání na registraci v horkém letním žáru například dav rozháněla pomocí hasicích přístrojů. Navíc se je snaží odsouvat na kraj města.

Během ranních hodin se na místním stadionu shromáždilo kolem dvou tisíc migrantů, mezi kterými byly také malé děti. Lidé čekali hodiny ve frontách na žhavém slunci ve 32 °C, aby dostali příležitost uvést své jméno policii a být registrováni. Situace se rychle vymkla kontrole. Policie nebyla schopna dav zvládnout a rozháněla jej pomocí hasicích přístrojů.

Čtěte také: Police rozháněla imigranty na Kosu vodou a obušky

Lékařům bez hranic se dále nelíbí, že se policisté se snaží uprchlíky odklízet na okraj města. Nemají zde přístřeší ani hygienická zařízení. Podle informací organizace je zároveň migrantům zakazováno sedět na veřejných lavičkách. Tamní úřady se podle ní navíc ani nesnaží jejich situaci zlepšit například tím, že jim vytvoří nějaké zázemí. Lidé spí na náměstích nebo v parcích.

„Úřady na Kosu daly jasně najevo, že nehodlají situaci těchto lidí nijak zlepšit, protože se domnívají, že je to jeden ze zásadních příčinných faktorů, kvůli nimž běženci cestu podnikají,“ řekl operační ředitel Lékařů bez hranic Brice de le Vingne. Je přesvědčen že lidé prchající před válkou v Sýrii a Afghánistánu budou přicházet dál.

Jedním z míst, kde uprchlíci přebývají, je například hotel Captain Elias, ve kterém jim Lékaři bez hranic poskytují lékařskou a psychologickou pomoc. V této nepoužívané chátrající budově bez elektřiny nacházejí útočiště stovky uprchlíků. Na místě zůstávají průměrně 10–15 dní před tím, než je řecká policie zaregistruje a než dostanou dokumenty umožňující přesun z ostrova. Jen během července dorazilo na Kos kolem sedmi tisíc migrantů.

Čtěte také: Na luxusní dovolené. Místo opalování pomáhali běžencům

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.