Policie dala za pravdu člence ANO. A obvinila konkurenta z pomluvy

Obvinění zakladatele Severočechů

Policie dala za pravdu člence ANO. A obvinila konkurenta z pomluvyNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
Domov

vb Echo24

Přestože povolební vyjednávání mezi stranami a politiky nejsou nikdy jednoduchá, málokdy skončí až na policii. Na severu Čech se to ovšem stalo. Policie totiž podle informací serveru Neovlivní.cz obvinila významného místního politika a zakladatele hnutí Severočeši Jiřího Zelenku z trestného činu pomluvy. Konkrétně měl Zelenka podle úřadů pomluvit politickou konkurentku z hnutí ANO.

Spory na severu Čech začaly kvůli nahrávce z loňského roku, jež měla zachycovat nabídku úplatku. Zástupci hnutí ANO, KSČM a Sdružení Mostečané Mostu tehdy nabídli mosteckému zastupiteli Jiřímu Švábovi (Severočeši Most) funkce v městských firmách či bydlení výměnou za politickou podporu. Šváb si však jejich nabídku nahrál a nahrávku následně předal zakladateli Severočechů Zelenkovi. Ten ji následně předal na policii.

Policie však tento týden případ odložila. Podle policistů ke spáchání trestného činu nedošlo, protože v době, kdy byla nahrávka pořízena, v Mostě vznikala nová vláda. A policie usoudila, že během vyjednávání o možných budoucích aliancích jsou podobné nabídky běžné. Jejich rozhodnutí ovlivnilo i to, že Šváb se s některými aktéry, kteří v nahrávce promlouvali, znal.

Šéf mosteckých Severočechů Zelenka tehdy začal obviňovat uskupení, jejichž zástupci v nahrávce figurovali. Podle serveru Neovlivní.cz se obouval především do mostecké zastupitelky hnutí ANO a zároveň náměstkyně na ministerstvu životního prostředí Berenice Peštové, o níž opakovaně tvrdil, že je to ona, kdo za celou kauzou údajného uplácení stojí.

Peštová se s tím však nehodlala smířit a obrátila se na policii. Ta jí nyní dala za pravdu a Zelenku obvinila z pomluvy. „Mohu potvrdit, že ve věci pomluvy bylo sděleno obvinění a je vedeno trestní řízení,” cituje server státní zástupkyni Katarínu Dankovou z mosteckého státního zastupitelství.

Samotný Zelenka se na žádost serveru Neovlivní.cz vyjadřovat nechtěl. Ve středu však rezignoval na svůj post mosteckého zastupitele a na funkci radního. Svůj odchod zdůvodnil tím, že v místní politice už jeho angažmá není potřeba. Vyjádřit se nechtěla ani Peštová. Pouze potvrdila, že o obvinění Zelenky ví.

Hnutí Severočeši, které podnikatel Zelenka zakládal, je politické sdružení, které samo sebe označuje za nadstranickou platformu v Ústeckém kraji. Zajímavé přitom je, že Zelenka se v minulosti vyjadřoval jak proti ODS, tak proti ČSSD. V současné době však Severočeši v Mostě vládnou právě ve spolupráci s občanskými a sociálními demokraty.

Čtěte také: ‚Pomluvil nás‘. Aktivisté zažalují prezidenta za vánoční projev