Pence: Naše závazky vůči spojencům NATO se nemění

USA a EU sdílejí hodnoty

Pence: Naše závazky vůči spojencům NATO se neměníNOVÉ
USA a EU sdílejí stejné hodnoty Foto:

Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Spojené státy nemění pohled na ukrajinskou krizi, dal dnes v Bruselu najevo americký viceprezident Mike Pence. USA podle něj trvají na suverenitě a územní celistvosti evropských států. Po jednání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem Pence prohlásil, že je třeba, aby Rusko plnilo závazky vyplývající z mírových dohod z Minsku. Obě strany ukrajinského konfliktu podle něj musejí okamžitě zajistit příměří.

Pence také řekl, že v souladu s přáním nového prezidenta Donalda Trumpa budou také Spojené státy hledat novou „společnou půdu“ ve vztazích s Ruskem. „Prezident Trump věří, že ji bude možné najít,“ poznamenal viceprezident. USA ovšem dál pokládají Rusko za odpovědné za vývoj na východě Ukrajiny a Moskva má podle Pence přispět ke zmírnění stávajícího násilí v oblasti, příměří mají ale zajistit obě strany konfliktu. „Musí začít dnes, je to v zájmu míru a životů nevinných lidí,“ podotkl Pence.

Evropská unie s plněním mírových dohod z Minsku spojuje své hospodářské sankce, které na Rusko kvůli ukrajinské krizi uvalila. Evropa dosud svůj postup vůči Moskvě velmi úzce konzultovala s americkými partnery. „V reakci na ruskou snahu překreslit mezinárodní hranice silou budeme dál podporovat úsilí NATO v Polsku a Pobaltí,“ upozornil v Bruselu americký viceprezident. V reakci na ruský postup v ukrajinské krizi přistoupila Severoatlantická aliance k největšímu posílení své obranyschopnosti na východním křídle od konce studené války. V mezinárodních jednotkách ve třech pobaltských členských zemích a v Polsku jsou zastoupeni také američtí vojáci.

O neměnnosti závazků USA vůči spojencům v NATO ujišťují představitelé nové americké administrativy své evropské partnery už několik dní. Evropu zneklidnila vyjádření prezidenta Donalda Trumpa o zastaralosti aliance a o možnosti, že USA se obrátí zády k těm spojencům, kteří na vlastní obranu dávají jen málo prostředků. Evropu ke zvýšení obranných výdajů vyzval minulý týden americký ministr obrany James Mattis a o uplynulém víkendu na bezpečnostní konferenci v Mnichově se podobně vyjádřil i Pence. Evropští členové NATO na podobný požadavek reagují kladně, přinejmenším v politických vyjádřeních. Dnes odpoledne čeká amerického viceprezidenta jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Pence vyzval také k intenzivnější spolupráci v boji s islámským terorismem a lepší koordinaci a sdílení zpravodajských informací. Pence před novináři připomněl necelý rok staré teroristické útoky v Bruselu, který si v březnu 2016 vyžádaly přes tři desítky obětí. „Jsme odhodláni dělat – společně s EU a našimi dalšími spojenci v Evropě – vše, co můžeme, aby se podobné útoky už nikdy neopakovaly,“ prohlásil americký viceprezident.

Čtěte také: USA: Pro většinu spojenců z NATO přišel čas dělat víc

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články