Kupovat štěně přes internet? Jsou tam nemocní psi z množíren

Nelegální trh se psy

Kupovat štěně přes internet? Jsou tam nemocní psi z množírenROZHOVOR 3
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Český trh zaplavují nekvalitní a nemocná štěňata z hromadných množíren. Často se poznají tak, že je chovatelé nabízí přes internet a předávají je na benzínkách či nádražích, říká v rozhovoru pro deník ECHO24.cz veterinářka Martina Načeradská. Pokud si někdo chce pořídit štěně, měl by se podle ní internetu spíše vyhnout. Koupi psa je třeba se věnovat. A chovatele navštívit třeba i opakovaně.

Před pár dny Senát pořádal mezinárodní konferenci, která se věnovala problému množíren psů v České republice a jejich ilegálnímu převozu do zahraničí. Setkáváte se i vy s takovými případy?

Ano, je to velký problém. Zahraniční studie zjistily, že Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Polsko jsou jedněmi z hlavních zemí, kde se produkují štěňata na vývoz do západní Evropy. Je to velmi výhodný byznys. Třeba v Itálii je zakázaný chov bezpapírových psů. Ti, co produkují psy papírové, ale nejsou schopní pokrýt poptávku na trhu. Takže dovážejí psy od nás. Ti psi jsou převážení například tak, že je nacpou do kartonových krabic, strčí je do letadla jako cargo a za několik hodin někde přistanou. Možná za den až dva si je někdo přijde vyzvednout. To už tam je řada mrtvol. Platí se ale za kila živé váhy. Neplatí se za psa, ale za kila zvířat, která přežijí transport.

Takový typický případ je – moje děti chtějí psa. Podívám se na internet a je tam hrozně roztomilé štěňátko. Já obvykle doporučuji klientům, aby se šli na ten chov podívat několikrát, opakovaně. 

Zůstávají štěňata z masových množíren i u nás pro české odběratele?

Samozřejmě. Já konkrétně se setkávám s případy, kdy někdo přijde do ordinace, protože si koupil roztomilé štěňátko přes internet. A roztomilé štěňátko má třeba průjem, nebo nemůže kálet. A já po vyšetření zjistím, že pravděpodobně prodělalo nekrózu konečníku, že už jsou tam nevratné změny a ten pes bude mít problémy celý život. A to jen proto, že to štěně bylo chováno v nějaké množírně, kde fena neměla šanci a sílu se o něj starat, nečistila ho. Já pak musím novým majitelům říct, že ten pes je nevyléčitelně nemocný a doporučím ho utratit, protože jinak se bude trápit pes i majitelé. A oni jsou pak naštvaní na mě, že jsem vrah zvířátek. Kvůli citové vazbě to nechápou.

Mají psi z množíren i jiné než zdravotní potíže?

Málo se mluví o poruchách chování. Pes, který žije celý život v kotci, není schopný vychovávat štěňata. A když pak někdo štěňata, která jsou nesocializovaná, nepřichází do styku s lidmi ani jinými psy, vezme do města, tak jsou nešťastná a zmatená. Všeho se bojí. Bojí se chodit ven, potkávat cizí psy, bojí se žrát. Lidé si neuvědomují, že když kupují psy z inzerátů na internetu, tak tohle všechno podporují.

Koupě takových psů se ale novým majitelům asi vyplatí...

Jen zdánlivě. Když pak dávají peníze za časté návštěvy veterináře, tak zaplatí ještě mnohem vyšší částku, než kterou by na začátku museli dát slušnému chovateli, který má genetické testy na různá onemocnění, psy socializuje, bere je ven, aby si zvykali. Takového psa pak dostanete, jdete s ním do vlaku a on je v pohodě, protože už je na to naučený. To je přidaná hodnota u dobrých chovatelů, kterou si při pořízení štěněte platíte. Šetřit tady nemá smysl.

Na co si tedy dát pozor, když kupuji psa?

Takový typický případ je – moje děti chtějí psa. Podívám se na internet a je tam hrozně roztomilé štěňátko. Já obvykle doporučuji klientům, aby se šli na ten chov podívat několikrát, opakovaně. Pokud přijdou a uvidí jen štěňata, tak by se měli sebrat a ihned jít pryč. Když s nimi není matka, tak to znamená, že je někdo někde vykoupil a snaží se je rychle prodat. Obvykle ti chovatelé používají výmluvy, že zrovna malují, nebo nemají uklizeno. Časté jsou také nabídky, že psa přivezou někam na nádraží, k benzínce a podobně. Kupující to pak ještě berou jako laskavost chovatelů.

Budu mít jistotu, když si koupím psa s papíry?

To, že už má štěně nějaké papíry, by sice mělo zaručovat, že bude zdravé, ale není to vždy pravda. Proto doporučuji dát si práci s výběrem. Některá plemena žijí deset, některá patnáct let. Když si mám vybrat společníka na takto dlouhou dobu, tak si na tom dám záležet. Určitě nekývnu na první štěně, na které narazím. To je cesta do pekel.

Jak je možné, že Česká republika produkuje tisíce nekvalitních psů z pokoutních množíren ročně? Proč stát nezasáhne?

U nás je velký problém, že naše zákony nejsou konkrétní. Nevíme třeba, co lze označit za týrání a co už nikoliv. V zákoně je třeba paragraf o nadměrném působení chemických a fyzikálních vlivů. Přitom by se tam dalo dát, že se pes nemá házet do studny zaživa. Ale to tam přesně uvedeno není. Kvůli tomu pak mají potíže i Státní veterinární správa a policie, protože nemohou zasahovat, nebo zasáhnou a pak je jim vyčítáno, že zasáhly moc přísně. Řešením je zpřesnění zákona. 

Čtěte také: Otřesné svědectví. Česko jako nelegální továrna na psy

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články