‚Prasárny si líbit nenechám. Bude velká vůle omezit podnikání ministrů‘

NOVÝ SPECIÁL TÝDENÍKU ECHO

‚Prasárny si líbit nenechám. Bude velká vůle omezit podnikání ministrů‘30 NEJLEPŠÍCH ROZHOVORŮ 1
Domov

Daniel Kaiser

Místopředseda vlády a šéf lidové strany Pavel Bělobrádek porušil v jedno nepsané tabu Sobotkovy vlády: na ministry hnutí ANO se frontálně neútočí, protože by se mohl zlobit jejich šéf Andrej Babiš. V rozhovoru s Týdeníkem Echo hovořil Bělobrádek v únoru i o Babišově střetu zájmů.

Jak přistupujete k návrhu poslance za TOP 09 Martina Plíška, který chce zakázat firmám, v nichž má člen vlády víc než deset procent majetku, účast ve státních zakázkách?

Principiálně se mi to zdá v pořádku. Působení Andreje Babiše v politice je sice legální a rozhodně bych nechtěl, aby vznikl Lex Babiš, tedy zákon napsaný proti jednomu člověku. Ovšem takové propojení mediální, hospodářské a politické moci prostě dobré není. Už jsme to trochu viděli u Věcí veřejných – a to ještě bylo v relativně malém měřítku. Přijde mi absurdní, když ministr Jurečka musel jako živnostník zrušit svoje podnikání a převést ho na manželku, že náš poslanec Ivan Gabal zrušil svoje podnikání, a současně že majitel Agrofertu může dál podnikat. To je konkrétní nerovnost mezi Marianem Jurečkou a Andrejem Babišem. Jurečka musel skončit jako OSVČ, přitom hospodařil na statku s pěti vlastními a dalšími 25 obhospodařovanými hektary. A druhý nejbohatší Čech Babiš i přesto, že je ve vládě, může podnikat dál?!

Takže co s Plíškem?

Je otázka, jestli je návrh pana Plíška dobře napsaný, jestli nevykazuje příliš legislativně-technických vad, zda počítá s převedením majetku do svěřeneckých fondů… Zrovna si ho analyzujeme. Ale myslím, že bude velká vůle ho podpořit. Takové úpravy mají i v jiných zemích, někdy daleko komplexnější.

Jak se Babišův konflikt zájmů za ty dva roky projevil, stal se řekněme v ekonomice z potenciálního konfliktu zájmů skutečný, hmatatelný problém?

Evidentně ano, veřejné zakázky, dotace, celá řada věcí… Nebo si vezměte zdravotní pojištění, což bychom asi taky měli považovat za veřejné finance, že? V tom případě bychom ale měli udělat něco s oplodňovacími klinikami, protože ty údajně vlastní většinově Babiš. A je absurdní, abychom kvůli Andreji Babišovi museli všechny tyto kliniky vyjímat z veřejného zdravotního pojištění. Takže je otázka, co všechno by mělo být v zákonu o střetu zájmů zahrnuto.

Celý rozhovor najdete v novém speciálu Týdeníku Echo 30 ROZHOVORŮ, který si můžete objednat zde.