Putin: Povstalecké skupiny se v Sýrii připojí k příměří

v noci má v Sýrii zavládnout příměří

Putin: Povstalecké skupiny se v Sýrii připojí k příměříAKTUALIZUJEME 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Syrské ozbrojené skupiny informovaly Rusko, že jsou připravené připojit se k příměří. V pátek to sdělil ruský prezident Vladimir Putin. S klidem zbraní souhlasí téměř 100 povstaleckých skupin, napsala agentura AFP. Příměří má začít platit v pátek večer ve 23:00 středoevropského času. Mírový proces v Sýrii bude podle Putina obtížný, žádná jiná alternativa ale neexistuje. Jak syrská opozice uvedla ve svém prohlášení, povstalci souhlasí s dočasným, dva týdny trvajícím příměřím.

„(Opoziční) vyjednávací komise (HNC) potvrzuje, že došlo k dohodě mezi frakcemi Svobodné syrské armády a ozbrojenou opozicí ohledně dočasného příměří,“ uvedla HNC ve svém prohlášení. Syrský režim a jeho spojenci ale klid zbraní nesmí využít k dalším útokům proti rebelům pod záminkou, že jde o boj s terorismem, dodala opozice.

Boje, které mají ustat hodinu před půlnocí našeho času, dosud probíhaly s nejvyšší intenzitou.

Počítá se s tím, že díky příměří by se k civilistům mohly dostat tolik potřebné dodávky humanitární pomoci. Na extremisty z Islámského státu a na radikály z fronty An-Nusra, která je napojená na teroristickou síť Al-Káida, se klid zbraní nevztahuje. Putin ve svém projevu zdůraznil, že Rusové budou i nadále pokračovat v „tvrdém boji“ proti Islámskému státu a dalším teroristickým skupinám v Sýrii.

Čtěte také: Syrská vláda přistoupila na podmínky příměří

V úterý přistoupila na podmínky příměří syrská vláda prezidenta Bašára Asada. Damašek tehdy oznámil, že postup bude koordinovat s Ruskem a společně s ním rozhodne, kterých skupin a jakých oblastí se bude týkat zastavení bojů.

Na podmínkách klidu zbraní se dohodly Rusko a USA, které k tomu vydaly v pondělí společné prohlášení. Bojující skupiny měly do pátečního odpoledne oznámit, zda se k příměří připojí.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články