Vyvěsil vlajku Tibetu na Petříně. Policisti ho odvedli v poutech

Vyvěsil vlajku Tibetu na Petříně. Policisti ho odvedli v poutechNOVÉ
Vlajka Tibetu na Petřínské rozhledně Foto: FOTO: Facebook/Martin Uhlíř
Domov

Vyvěsil vlajku bez vstupenky

Barbora Pánková

Pražská policie má další „zářez“ v aktivitě proti lidem, kteří protestovali proti návštěvě čínského prezidenta v Česku. Vlajka Tibetu se ve středu odpoledne objevila také na pražské Petřínské rozhledně, kam ji pověsil aktivista Martin Uhlíř. Krátce poté ho odvedli policisté v poutech. Po výslechu v Bartolomějské ulici Uhlíře propustili s tím, že je podezřelý z přestupku. Předseda iniciativy Open Doors, která spolupořádala demonstraci během návštěvy čínského prezidenta, o incidentu informoval na svém Facebooku.

„Těsně pod vrcholem Petřínské rozhledny asi 15 vteřin před zadržením příslušníky Policie ČR,“ napsal Uhlíř na Facebooku ve středu odpoledne. K příspěvku připojil také fotografii, na které je vlajka Tibetu připevněná na konstrukci Petřínské rozhledny.

Těsně pod vrcholem Petřínské rozhledny asi 15 vteřin před zadržením příslušníky Policie ČR.

Zveřejnil(a) Martin Uhlíř dne 30. březen 2016

Na místě se vzápětí objevili policisté, kteří mu tibetskou vlajku zabavili a odvedli ho v poutech na služebnu v Bartolomějské ulici. Jako důvod uvedli, že „vstoupil do prostoru bez platné vstupenky,“ řekl Uhlíř pro deník ECHO24.cz. „Zaplatit jsem chtěl, ale pokladna byla zavřená,“ dodal.

Na policejní služebně čekal dvacet minut na podání vysvětlení, které následně trvalo dalších dvacet minut. Propustili ho s tím, že je podezřelý z přestupku a věc budou dál řešit příslušné úřady. „Policisté se ke mně chovali slušně,“ uvedl Uhlíř s tím, že mu při odchodu vlajku zase vrátili.

„Považuji za ostudné, že český prezident při jednání s čínským prezidentem opomíjí otázku lidských práv,“ řekl aktivista jako důvod, proč tibetskou vlajku pověsil. Martin Uhlíř je předsedou iniciativy Open Doors, která v úterý pomáhala organizovat protestní akci Svědomí není na Prodej. Aktivisté tím protestovali proti způsobu, jakým byl v Praze přivítán čínský prezident Si Ťin-pching. Zároveň chtěli dát najevo podporu Tibetu.

O incidentu na Petřínské rozhledně informovala na svých internetových stránkách také Policie České republiky. Že se jednalo o Uhlířův případ, ale nepotvrdila. Za odvedením na služebnu si ale stojí. „Je to na úrovni přestupku. Když nelze věc vyřešit na místě, tak policisté odvedou na služebnu,“ řekla pro deník ECHO24.cz mluvčí Andrea Zoulová.

Čtěte také: Bitky u Žofína mezi čínskými vítači a demonstranty

Asijská tržnice, ambasáda či rozvědka. Kdo stojí za čínskými vítači?