‚Pelikán je agent Ruska.‘ TOP 09 chce prověřit, proč nechal propustit Fajáda

Nebyl spáchán trestní čin?

‚Pelikán je agent Ruska.‘ TOP 09 chce prověřit, proč nechal propustit FajádaAKTUALIZUJEME 1
Domov

Filip Nachtmann

Státní zástupce by měl zvážit, zda nedošlo v kauze propuštění Alího Fajáda ke spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby či jiných trestných činů. Novinářům to v pátek řekl šéf TOP 09 Miroslav Kalousek s tím, že ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) měl buď vydat Fajáda našim spojencům, nebo zajistit jeho stíhání v Česku. Strana podá podnět městskému státnímu zastupitelství v Praze. Ministerstvo spravedlnosti pochybení odmítlo.

Kalousek poté na tiskové konferenci řekl, že se Pelikán chová jako agent ruských tajných služeb a vláda se snaží utajit skutečnost, že ohrozila bezpečnost občanů České republiky a porušila trestní zákon.

„V něm je totiž stanoveno, že pokud Česká republika odmítne vydat cizího státního příslušníka, je povinna věc předložit svým orgánům činným v trestním řízení a postupovat tak, jako by daný trestný čin byl spáchán v naší jurisdikci,“ uvedl Kalousek na tiskové konferenci.

„Alí Fajád byl obžalován z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády, z pokusu použít protiletadlovou střelu a z pokusu poskytnout podporu teroristické organizaci. Tyto skutky jsou trestné i u nás, a proto měl ministr spravedlnosti pouze dvě legální možnosti – Alího Fajáda buď vydat naším spojencům, anebo zajistit jeho stíhání na území ČR,“ pokračoval Kalousek.

Propuštění Fajáda tak podle něj bylo nejen nezákonné, ale ve svém důsledku mělo ohrozit bezpečnost občanů a vyvolat pochybnosti u našich spojenců: „Současná ‚štvanice‘ na ministra Stropnického není z našeho pohledu ničím jiným, než odváděním pozornosti. Tím, kdo ohrozil bezpečnost a důvěru ČR, nebyl ministr Stropnický, ale ministr Pelikán. Politickou odpovědnost pak nese vládní koalice jako celek.“

TOP 09 se zároveň obrátí na příslušného státního zástupce. Ten by podle strany měl zvážit, zda nedošlo ke spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, popřípadě jiných trestných činů.

Pelikán: Kalousek má mezi obchodníky se zbraněmi spoustu kamarádů

Pelikán si Kalouskovo obvinění nenechal líbit. „Ministr spravedlnosti nezahajuje trestní stíhání, to dělá státní zastupitelství. Městské státní zastupitelství se zabývalo otázkou, zda nemá zahájit trestní stíhání vůči panu Fajádovi a neudělalo to. Pánové nebyli teroristi, byli to obchodníci se zbraněmi. To by panu Kalouskovi mělo být sympatické, má mezi nimi spoustu kamarádů,“ prohlásil.

Podle ministra spravedlnosti Američané považovali Fajáda za teroristu, protože byl teroristům ochotný dodat zbraně. Na slova o ruském agentovi nicméně reagovat nechtěl: „Opilecké hulákání, to nestojí za řeč.“

Ministerstvo poté v reakci na Kalouskova slova odmítlo, že by porušilo české i mezinárodní právo. Zdůraznilo, že Spojené státy Českou republiku nepožádaly o provedení trestního stíhání v ČR a ani tento úmysl nenaznačovaly. Nebyly tak splněny všechny podmínky pro to, aby Česko mohlo Fajáda stíhat, sdělil ČTK náměstek ministra Petr Jäger.

Čtěte také: V utajení. Poslanci za zavřenými dveřmi řeší únik informací