1 PLÁN NA OCHRANU HRANIC EU

Orbán: Mám akční plán na zastavení migrace do EU, Schengen 2.0

, NOVÉ

Témata: , , , , , ,

Maďarský premiér Viktor Orbán navrhl akční desetibodový plán pod názvem „Schengen 2.0“, který má zajistit ochranu vnějších hranic a volný pohyb v rámci EU. Zároveň má zastavit Brusel v jeho řešení migrační politiky, informují oficiální stránky maďarské vlády. Orbán plán nyní představí ostatním zemím V4.

Premiér hovořil o plánu „Schengen 2.0“ už na pátečním zasedání Centristické demokratické internacionály (CDI) v Lisabonu. V rozhovoru s médii Orbán řekl, že jeho plán je nutný, jelikož návrh Evropské komise na řízení migrační krize je podle jeho názoru špatně vymyšlený. „Evropská komise se snaží o reformy azylového systému, zatímco Maďarsko se domnívá, že je nezbytné chránit hranice,“ řekl Orbán.

Akční plán bude v příštích dnech představován zemím Visegrádu. Orbán plánuje v několika evropských zemích svůj plán předat osobně, příští týden by měl vyrazit i do Německa.

Maďarský premiér považuje za nezbytné, aby jasně v EU zaznělo, že je nepřípustné – tak, jak tomu je v plánech Evropské komise – aby někdo v Bruselu rozhodl, že EU musí své ekonomické a demografické problémy řešit migrací.

„Jsme přesvědčeni, že jsou země EU, které si přejí, aby jejich problémy byly řešeny tímto způsobem. Zároveň jsou zde ty země, které to nechtějí,“ řekl Orbán. Poukázal na to, že Maďarsko spadá do druhé skupiny, protože nechce ve své zemi migraci a problémy s ní spojené, ale chce se zaměřit na obezřetnost a hospodářskou politiku.

Premiér dodal, že EU nemůže zbavit Maďarsko práva, jak bude tyto problémy řešit. Podle něj nemůže být vytvořen systém, který umožňuje příliv migrantů, ale zároveň předepisuje kvóty o přesidlování pro každý členský stát.

Orbán uvedl, že toto je důvod, proč je referendum plánované v Maďarsku ve vztahu ke kvótám o povinném přesídlení tak důležité. „Teď, když máme na stole oficiální bruselský návrh, je na nás vyvíjen obrovský tlak. Pokud se nám Brusel nepodaří zastavit referendem, budou k nám proudit masy lidí, se kterými se ale nepřejeme společně žít,“ vzkazuje.

Čtěte také: Orbán na summitu odmítne přesun migrantů z Turecka do Maďarska

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.