Putin nečekaně propustil šéfa své prezidentské kanceláře Ivanova
Dvojka v Kremlu končí
Ruský prezident Vladimir Putin překvapivě propustil v pátek šéfa prezidentské kanceláře Sergeje Ivanova, který dosud patřil do blízkého kruhu kolem prezidenta. Podle Putina ho o to sám Ivanov požádal. Oznámila to britská BBC s odvoláním na prohlášení Kremlu.
Třiašedesátiletý Sergej Ivanov bude nyní Putinovým zvláštním zástupcem pro ekologii a dopravu. Jednalo se přitom o Putinova blízkého přítele a poradce. Média o něm mluvila jako o druhém nejmocnějším člověku v Kremlu.
Při setkání, které přenášela televizní stanice Rossija 24, prezident řekl, že vychází vstříc přání Ivanova vyslovenému při nástupu do funkce, že chce být šéfem prezidentské kanceláře nejvýše čtyři roky. Ivanova má nahradit jeho bývalý zástupce Anton Vajno. Putin později oznámil, že Ivanov sám požádal o rezignaci a navrhl Vajna jako svého nástupce.
S Vladimirem Putinem se setkal v KGB a ten mu pomohl se stát jedním z nejvlivnějších mužů v zemi. Sergej Ivanov zastával post šéfa prezidentské kanceláře od roku 2011. Předtím zastával pozice místopředsedy ruské vlády a ministra obrany.
Ivanov nyní opustí i křeslo člena prezidentovy bezpečnostní rady.
Владимир Путин провёл встречу с Сергеем Ивановым и Антоном Вайно https://t.co/0syEmXkvwb pic.twitter.com/Cf6WYSEWCu
— Президент России (@KremlinRussia) 12. srpna 2016
Podle politologů, dotázaných internetovým listem Gazeta.ru či ruskou službou BBC, by bylo předčasné odepisovat Ivanova, někdejšího sovětského rozvědčíka a „rafinovaného intelektuála s vynikající angličtinou“ i s vášní pro basket a balet. Svého času se o něm spekulovalo jako o možném nástupci Putina v čele státu. Jeho nová funkce prezidentova pověřence se sice jeví „rituální“, ale naznačuje, že neupadl v nemilost. Ivanov se také těší pověsti nezkorumpovaného člověka. Patrně se ale dosud nevzpamatoval ze smrti staršího syna, bankéře Alexandra, který se před dvěma lety utopil na dovolené v Dubaji.
Čtyřiačtyřicetiletý Vajno je oproti politikovi Ivanovovi vnímán jako „mladý technokrat“ a „tradiční aparátčík“, který za vzestup o desítky příček v ruské elitě vděčí osobně Putinovi. Tomu v době, kdy načas opustil Kreml a stanul v čele vlády, dělal šéfa protokolu a stejnou roli měl i v prezidentské kanceláři. Svou roli v povýšení zřejmě sehrála okolnost, že Vajno má stejný odstup od všech klanů, ale nad jeho postojem v případě sporů mezi jednotlivými skupinami visí otazník. Žádný problém by v mnohonárodním Rusku neměla představovat skutečnost, že Putin svěřil jednu z klíčových funkcí etnickému Estonci.