Za vyvěšení ukrajinské vlajky hrozí Rusům sedm let vězení
JAKO PUSSY RIOT?
Až sedm let vězení hrozí skupině čtyř mladých Rusům, kteří ve středu vyvěsili na jednom z moskevských mrakodrapů ukrajinskou vlajku a přetřeli hvězdu na špičce budovy do ukrajinských barev. Úřady totiž změnily kvalifikaci činu z vandalismu na výtržnost, za což pachatelům v případě odsouzení hrozí přísnější trest: místo nejvýše tří nyní až sedm let vězení.
O změně paragrafu, podle kterého je podezřelá čtveřice stíhána, informovala městská správu ministerstva vnitra. Podle agentury Interfax se tak stalo na žádost generální prokuratury. Případem se už nezabývá policejní oddělení v příslušné čtvrti, ale vyšetřovatelé městské správy.
„V počínání osob, které trestný čin spáchaly, byly zjištěny známky výtržnictví, spáchaného skupinou osob po předběžné úmluvě z motivu politické a ideologické nenávisti či záště (...)," vysvětlila mluvčí prokuratury Marina Gidněvová.
Podezřelí - Alexej Širokožuchov, Alexandr Pogrebov, Anna Lepeškinová a Jevgenija Korotkovová - byli zadrženi na 48 hodin. Vinu popírají, prý ale už v minulosti měli potíže s úřady. Vyšetřovatelé hodlají požádat soud o uvalení vazby.
Obdoba Pussy Riot?
Případ se podle serveru newsru.com v Rusku už přirovnává k předloňskému procesu s punkovou skupinou Pussy Riot, jejíž členky krátce před prezidentskými volbami v hlavní moskevském chrámu vystoupily s punkovou modlitbou "Bohorodičko, vyžeň Putina". Dvě ze tří dopadených hudebnic moskevský soud za výtržnost potrestal dvěma lety za mřížemi, třetí punkerka vyvázla s podmínkou. Proces vyvolal protesty hlavně na Západě.
Ukrajinský prapor se ocitl na špici hlavní věže výškové obytné budovy na levém břehu Moskvy, která je jedním ze sedmi takzvaných stalinských mrakodrapů. Dům na Kotělnickém nábřeží s charakteristickou architekturou Stalinovy éry je vysoký 176 metrů a dostavěn byl v roce 1952. Budova je jako architektonický památník pod státní ochranou. Na její stavbu údajně dohlížel obávaný šéf sovětské tajné policie Lavrentij Berija.
V Kyjevě moskevská akce vyvolala nadšení. "Ukrajinský prapor na vrcholku moskevského věžáku se mi líbil," vzkázal do Moskvy prezident Petro Porošenko.
Dům na Kotělnickém náměstí v sobě skrývá 540 bytových jednotek, jejichž nájemníci vždy patřili k moskevské elitě. V mrakodrapu například žili uznávaní umělci Andrej Vozněsenskij, Jevgenij Jevtušenko, Jurij Ljubimov nebo Konstantin Paustovskij.