Citlivé téma: Cameron jednal s Szydlovou o dávkách pro Poláky
Britský premiér v Polsku
Poláci pracující v Británii by měli mít stejné podmínky jako Britové. Na úvod setkání se svým britským protějškem Davidem Cameronem to řekla polská premiérka Beata Szydlová. Cameron přijel do Varšavy jednat o britském návrhu reforem Evropské unie, který mimo jiné zahrnuje omezení sociálních výhod pro cizince z EU pracující na ostrovech. Politici se shodli, že většinu dalších britských návrhů Polsko podporuje.
„V Británii pracuje přes milion Poláků a já chci poděkovat panu premiérovi, že tam mají tak dobré podmínky. Pracují a spoluvytvářejí hrubý domácí produkt (HDP) Británie a my bychom chtěli, aby měli stejné podmínky jako Britové,“ řekla na společné tiskové konferenci před setkáním Szydlová v souvislosti s Cameronovým návrhem několikaletého omezení zaměstnaneckých výhod a sociální podpory pro zahraniční pracovníky v Británii. Obě země budou podle ní budou nadále hledat kompromis.
Do unijního summitu – který je plánován na 18. a 19. února a který bude o britském návrhu reforem jednat – hodlá Cameron získat podporu Polska i ostatních členských zemí. Varšavské jednání je považováno za jedno z nejtěžších, neboť Poláci v Británii tvoří nejpočetnější skupinu cizinců ze zemí EU a omezení dávek je ve Varšavě politicky citlivým tématem.
Cameron zdůraznil, že obě země mají řadu společných zájmů, přičemž vedle posilování hospodářského růstu a konkurenceschopnosti evropských zemí se zmínil o zajištění bezpečnosti východních zemí NATO před potenciální hrozbou ze strany Ruska. Pro Varšavu je to důležitá otázka a někteří představitelé polské vlády hovoří o možné výměně souhlasu s omezením dávek za britskou podporu posílení aliančních vojsk v Polsku.
Cameron hodlá reformu v případě jejího schválení členskými zeměmi EU využít v referendu o setrvání Británie v unii. Britský ministerský předseda slíbil referendum do konce příštího roku, ale podle britských médií se je chystá vyhlásit zřejmě již na letošní červen.
Větší vliv národních parlamentů
Návrh dohody představený v úterý předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem počítá se změnami ve čtyřech oblastech. V té nejdiskutovanější Londýn s Bruselem předběžně dohodl, že členské země by měly mít právo až na čtyři roky omezit cizincům z EU přístup k některým dávkám v případě, že nastane „výjimečná situace“, která podle navrhovaného vyjádření Evropské komise v Británii již existuje. Britská strana chce mimo jiné předejít posílání přídavků na děti z Británie do jiných zemí osmadvacítky, kde často žijí nezletilí potomci lidí pracujících na ostrovech.
Polská premiérka novinářům řekla, že v dalších třech oblastech má Londýn podporu Varšavy. Jde o posilování rolí národních parlamentů, silnější vliv zemí mimo eurozónu na dění v jádru unie a opatření na podporu konkurenceschopnosti a hospodářského růstu zemí EU.
„Pro polské hospodářství i politiku je velmi důležité, aby Británie zůstala v Evropské unii… Je pro nás klíčovým strategickým partnerem,“ prohlásila Szydlová, jejíž konzervativní vláda je Cameronovu kabinetu ideově výrazně bližší, než do loňska vládnoucí polští liberálové.
Cameron po jednání v sídle premiérky krátce před 11:00 SEČ bez komentáře odjel – podle polských médií do jednoho z varšavských hotelů patrně na schůzku s předsedou vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslawem Kaczyńským. Toho polská média označují za faktického šéfa kabinetu. Následně by měl k rozhovorům o reformách zamířit do Dánska.