Za autismus a vývojové opoždění mohou i pesticidy, tvrdí studie
Vliv pesticidů během těhotenství zvyšuje rizika vývojového opoždění a autismu. Ukazují to výsledky nového výzkumu vědců z Kalifornské univerzity, jež zveřejnil server Russia Today.
Výzkum, který probíhal na Kalifornské univerzitě, sledoval vztah pesticidů a diagnóz autismu a vývojového opoždění dětí. Do výzkumu bylo zařazeno 970 dětí, z toho 486 dětí trpělo autismem, 168 vývojovým opožděním a 316 procházelo typickým vývojem. Výzkumníci pracovali s mapami, které ukazují užívání pesticidů v Kalifornii.
„Mapy jsme pak porovnávali s adresami tehdy těhotných žen. V Kalifornii musí být vydávány zprávy o tom, kdo použil pesticidy, kde je použil, kdy je použil a kolik pesticidů bylo použito,“ říká vedoucí výzkumu Irva Herth-Picciottoová.
Z výsledků sledování je zřejmé, že některé třídy pesticidů byly používány v blízkosti bydlišť matek, jejichž dětí trpí autismem nebo vývojovým opožděním. Přibližně jedna třetina z 970 účastníků studie žila v „blízké vzdálenosti“ (tedy méně než jednu míli) od míst, kde byly používány pesticidy.
Tato studie poruch autistického spektra jen posiluje důkazy, které spojují poruchy neurologického vývoje s účinky pesticidů, a to zejména organofosfátů na těhotné.
Organofosfáty zabíjejí hmyz tím, že působí na jeho nervový systém. Pokud se ženy během těhotenství setkávají s organofosfáty (jsou například v insekticidech či repelentech), zvyšují tím riziko toho, že jejich dítě bude mít některou z poruch z autistického spektra až o 60 %.
Dalšími nebezpečnými látkami jsou pyrethroidy a karbamáty. Pyrethroidy se také vyskytují v insekticidech a častou jsou používány k hubení komárů. Karbamáty se používají jako povrchové postřiky a návnady pro škůdce. Spojení karbamátů s autismem se nepotvrdilo, ale jeho vliv na vývojová opoždění ano.
Již dříve bylo prokázáno, že prenatální vystavení pesticidům je spojeno s nižším IQ dítěte. Nyní se navíc ukázalo, že zvyšují rizika vzniku autismu a vývojových opoždění.