Němci přiznali: Letos k nám přijde až 1,5 milionu uprchlíků
Uprchlická krize v Německu
Německé úřady předpokládají, že letos do země přijde až 1,5 milionu uprchlíků, o které se bude muset Spolková republika postarat. Německým médiím to řekl stranický kolega kancléřky Lorenz Caffier. Stejné číslo zmínil také deník Bild s odkazem na interní prognózy, které byly podle něj v minulosti utajovány.
Na rozdíl od některých kolegů je však Angela Merkelová stále přesvědčena o tom, že se Německo s uprchlickou vlnou vypořádá.
Deník Bild dále zmínil i odhad počtu nelegálních přechodů přes německou hranici v posledním čtvrtletí. Podle nich dosáhnou čísla 6 až 10 tisíc lidí za den. Zdroje, které list citoval, mluví také o možnosti zhroucení zaopatření uprchlíků. Už nyní chybí například obytné kontejnery a sanitární zařízení.
Spolková vláda přitom doposud oficiálně uváděla, že očekává 800 000 letos nově příchozích běženců. Nicméně počty uprchlíků je obtížné odhadovat a mnozí využijí Německo pouze jako jednu ze zemí, přes které cestují do dalších evropských zemí, jak upozorňují někteří politici.
„Zvládneme to,“ myslí si Merkelová
Kancléřka Angela Merkelová je ale přesvědčená, že se Německo dokáže vyrovnat s přívalem uprchlíků. I když připustila, že to nebude nijak snadný úkol. Uvedla to v nedělním rozhovoru pro rozhlasovou stanici Deutschlandfunk a její slova citoval německý list Deutsche Welle.
Merkelová zmínila také hlavní problémy, které je třeba v souvislosti s uprchlickou krizí řešit, aby ji německé spolkové země ustály. Proces udělování azylu je podle ní třeba zrychlit a hranice musí být lépe chráněny.
Zároveň si ale nemyslí, že by stavba plotů kolem národních států byla vhodným východiskem. Považuje ji za „bezpředmětnou“, protože uprchlíci najdou jinou cestu, jak se na evropský kontinent dostat. „Nemyslím si, že ploty pomohou. Viděli jsme to už v Maďarsku,“ dodala. Součástí řešení je podle ní i spravedlivé rozdělení migrantů mezi jednotlivé evropské státy.
Merkelová ale současně považuje za důležité neřešit velký počet uprchlíků směřujících na kontinent pouze na úrovni Evropy. Je podle třeba vypořádat se také s příčinami, proč se tito lidé rozhodnou opustit svou domovinu.
Optimismus kancléřky všichni nesdílejí
Optimistický přístup Merkelové ale zdaleka nesdílejí všichni její straničtí kolegové. Například ministr financí Wolfgang Schäuble si nemyslí, že se Německo samo dokáže s problémem vypořádat, ale je třeba zapojit i další evropské státy. „Nezvládneme už ten úkol na národní úrovni,“ řekl podle rozhlasové stanice Deutsche Welle.
Podobného názoru je také další člen křesťanských demokratů a ministr vnitra spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko Lorenz Caffier. Je přesvědčen, že spolkové země se už dostaly na hranici svých možností a o více uprchlíků už nejsou schopné se postarat.