Samozřejmě, že migraci do Evropy někdo organizuje
Nachytat Miloše Zemana na švestkách (zejména těch v tekutém skupenství) není žádný problém. Prezident často argumentuje nerozvážně a bez opory doložitelných faktů. Ovšem nad jeho posledním tvrzením pro Český rozhlas, které někteří komentátoři mezitím hbitě rozcupovali, a to že masovou migraci do Evropy organizuje hnutí Muslimské bratrstvo, je dobré se zamyslet hned z několika vážných důvodů.
Podle oficiálních statistik členských zemí EU, Švýcarska a Norska, dorazilo minulý rok do Evropy 1,5 milionů uprchlíků. Dostat takový počet lidí na kontinent bez jakékoli koordinace, jen chaotickým pohybem a pouze přičiněním pašeráckých gangů, je v podstatě nemožné. Většina těchto lidí navíc přišla z území Turecka. A v tamních uprchlických táborech skutečně můžeme vysledovat práci nejrůznějších odnoží Muslimského bratrstva.
Například Syrské muslimské bratrstvo, které bojuje proti režimu Bašára Asada, je přímo podporováno vládou z Ankary, která se potřebovala „zbavit“ části dvou milionů imigrantů ze Sýrie, kteří byli v táborech v Turecku. Jedním z důvodů je neúměrná vysoká ekonomická zátěž a také to, že mezi imigranty je mnoho etnických Kurdů, která Ankara nechce.
Nesmíme zapomínat ani na to, že Muslimské bratrstvo není pouze hnutím, které šíří radikálnější verzi islámu. Je dlouhodobě etablováno i přes různé humanitární organizace, školy či nemocnice. Disponuje také slušnými finančními prostředky a ty už léta používá na pomoc lidem v uprchlických táborech na Blízkém východě.
Muslimské bratrstvo sice vzniklo kdysi v Egyptě, ale jeho přímý vliv je dnes zejména v arabském světě obrovský. V samotném Egyptě je sice v ilegalitě, ale nadále jej podle odhadů podporuje polovina obyvatelstva, ostatně na přelomu let 2011-2012 tam vyhrálo první demokratické volby.
Odnože Muslimského bratrstva v podobě politických stran pak sedí v současnosti v parlamentech Jordánska, Bahrajnu, Libye, Kuvajtu, Maroka a spolupracují úzce s vládou v Súdánu. Přímá pobočka „bratrů“, teroristický Hamás, ovládá palestinskou Gazu. Tuniská strana Ennahda, hlásící se k Muslimskému bratrstvu, vyhrála dokonce v roce 2011 volby.
Máme tedy skutečně co do činění se silnou a velmi vlivnou nadnárodní organizací, která může mnohé především v arabském světě ovlivnit. I současnou migraci. Uprchlickou tsunami do Evropy sice určitě neorganizuje jen Muslimské bratrstvo, jak tvrdí Zeman, ale kvůli záměru destabilizovat starý kontinent, může k tomu výrazně přispívat.
Situace v případě uprchlíků je totiž daleko komplikovanější než si po minulém vypjatém roce dokážeme představit. Migrace bude dlouhodobá a rozvětvená, není to pouze jednotlivý náraz do Evropy. Jeden z největších odborníků na mezinárodní migraci, demografii a etnické konflikty v rozvojových zemích, americký politolog Myron Weiner už před dvaceti lety ve své knize The Global Migration Crisis: Challenge to States and to Human Rights napsal: „Řídí-li se migrace nějakým zákonem, pak tím, že jakmile jednou migrační proudění začne, samo sebe posiluje. Vystěhovalci totiž umožňují emigrovat svým přátelům a příbuzným doma – poskytují jim informace, jak vše zařídit, ale také prostředky a v nové zemi jim pomáhají najít práci a bydlení… To má pak za následek globální migrační krizi.“
Taková situace právě nastala. Toho mohou využít a zneužít nejrůznější islamistické organizace a skupiny. Bylo by s podivem, kdyby v tom nehrálo roli právě vlivné Muslimské bratrstvo.
Takže Miloše Zemana v případě potřeby za mnohé věci verbálně „kamenujme“, ostatně zaslouží si to, ale v tomto případě je na místě zdrženlivost.