Lídryni ANO čeká až půlmilionová pokuta. Kvůli vile

Porušení stavebního zákona

Lídryni ANO čeká až půlmilionová pokuta. Kvůli vileAKTUALIZOVÁNO 18
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Z billboardů a plakátů se směje na občany Prahy 6. Vysmála se ale také českému právu. Místní jednička hnutí ANO Patricie Pražáková porušila při rekonstrukci své vily na Břevnově stavební zákon a čeká ji až půlmilionová pokuta. V reakci pro ECHO24.cz uznala, že chybovala. Sankci zaplatí.

Pražská podnikatelka a vystudovaná právnička Patricie Pražáková chce být starostkou Prahy 6. „Hospodárné fungování Prahy 6? Prostě na to dohlídneme,“ slibuje voličům společně s šéfem ANO Andrejem Babišem. Přitom neváhala porušit zákon a stavební úřad jí vyměří pokutu až do výše půl milionu korun.

Jednička na místní kandidátce ANO má parcelu v Pozdeňské ulici jen pár kroků od obory Hvězda. Vilku, která tu stála, se rozhodla před dvěma lety přestavět na velkou vilu. Potud všechno v pořádku. „V roce 2012 bylo vydáno stavební povolení na stavební úpravy a přístavbu domu,“ řekl serveru ECHO24.cz mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

Výzva k zastavení prací nezabrala

Jenže pak přišly stavební práce, na které vydané povolení nepamatuje, a původní dům prakticky zmizel. „Po zahájení stavby vyhodnotil projektant konstrukce domu jako nevhodné pro realizaci povoleného projektu, a proto došlo k jejich odstranění celkově a zahájení výstavby de facto repliky toho, co bylo povoleno,“ uvedl Halmoši a dodal: „Stavební zákon však takový výklad neumožňuje, proto byla stavebnice vyzvána k zastavení prací.“

„Za nedodržení zákona bude stavebnici vyměřena pokuta. Ze zákona je tu hranice půl milionu korun.“

Server ECHO24.cz ale na místě ověřil, že stavební práce dál pokračují. Čilý stavební ruch tu probíhal i ve čtvrtek odpoledne. A zatímco původní dům prakticky zmizel, nový – výrazně větší – už je nahrubo téměř hotový. Rozdíl dokládá srovnání současných fotografií s těmi z jara 2012, které zaznamenal Google (viz fotogalerie).

„Za nedodržení zákona bude stavebnici vyměřena pokuta. Ze zákona je tu hranice půl milionu korun,“ dodal mluvčí Prahy 6 s tím, že úřad už vydal Pražákové dodatečné stavební povolení. Přesnou výši pokuty úředníci kandidátce ANO teprve vyměří, protože dům ještě nemá hotový.

Chybovala jsem a budu platit, uznala jednička ANO

Tiskové oddělení hnutí ANO zaslalo reakci Pražákové v pátek v poledne.

„Ano, je pravda, že naši projektanti při přestavbě domu chybovali. Stavební úřad nás na to upozornil a sám navrhl řešení - vyměří nám pokutu a my si podle zákona musíme zažádat o nové stavební povolení,“ uvedla kandidátka na starostku Prahy 6. „O povolení jsme zažádali, splnili všechny zákonné podmínky a dodatečné povolení nám bylo v nedávné době uděleno. Výše pokuty ještě vyměřena nebyla, ale jsem samozřejmě připravena ji zaplatit,“ dodala s tím, že proti nebyli ani památkáři.

Lidové noviny začátkem září uvedly, že má Pražáková blízko k lobbistovi Romanu Janouškovi. A připomněly, že její muž Tomáš Pražák před čtyřmi lety na černo stavěl v pražském přírodním parku Košíře-Motol.

Pražákové patří společnost Hotel Praha Group, která ve Špindlerově Mlýně vlastní luxusní hotel Praha a bar Silver Rock. V tomto baru v minulosti slavil konec roku například Marek Dalík, Mirek Topolánek nebo Tomáš Hrdlička.

Lidové noviny začátkem září uvedly, že má Pražáková blízko k lobbistovi Romanu Janouškovi. A připomněly, že její muž Tomáš Pražák před čtyřmi lety na černo stavěl v pražském přírodním parku Košíře-Motol. Projekt bez stavebního povolení ale musel nakonec pryč. Šéf ANO Andrej Babiš v září sliboval, že kontakty Pražákové nechá prověřit. Zatím se ale z billboardů a plakátů společně smějí dál. Týden před volbami.

Pražáková: Je mi blízká transparentnost a přímočarost

Pražáková ještě v září veškeré pochybnosti vyvracela. „Kandiduji, abych se jako patriot Prahy 6 mohla přímo podílet na fungování a rozvoji této městské části. Principy hnutí ANO jsou mi blízké, zejména transparentnost, přímočarost a srozumitelnost,“ tvrdila. Tehdy se ale ještě nepodělila o to, že kvůli stavbě vlastní vily porušila zákon.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov