Komunistický fízl a mlátička, řekl Kalousek o poslanci. Hrozí mu postih

Komunistický fízl a mlátička, řekl Kalousek o poslanci. Hrozí mu postihVIDEO "MLÁTIČKY" 1989
Domov

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se začal zabývat podnětem poslance KSČM Zdeňka Ondráčka na místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska. Ondráčkovi vadí, že ho Kalousek označil na plénu při minulé schůzi dolní komory za "komunistického fízla".

Výbor bude pokračovat v projednávání podnětu za týden, pozve Kalouska i Ondráčka, řekl místopředseda výboru Jan Chvojka (ČSSD), který dnešní zasedání vedl.

Debata se odehrála na červnové schůzi při projednávání předlohy ODS, podle které by šéfa finančního analytického útvaru ministerstva financí neměl nejmenovat ministr, ale vláda na jeho návrh. Činnost útvaru by kontrolovala sněmovní komise.

"Poslanecká sněmovna má funkci nejenom zákonodárnou, ale taky kontrolní. Vy opravdu na tu kontrolní funkci chcete rezignovat? Vy ji nechcete mít? V duchu té komunistické mlátičky, která mluvila přede mnou, u které mi je úplně jedno, jestli byla, nebo nebyla na Václavském náměstí, protože to prostě byl komunistický fízl a jeho názory nemůžu brát vážně?" řekl v debatě podle stenozáznamu Kalousek.

V minulosti dostal od výboru desetitisícovou pokutu za výroky na Kalouskovu adresu exposlanec ČSSD David Rath. Na schůzi Sněmovny tehdy na Kalouskovu adresu řekl: "Pravděpodobně nejste úplně ve střízlivém stavu, pane ministře". Kalousek se proti nařčení ohradil a řekl, že mu jeho zdravotní stav nařizuje přísnou abstinenci. Sankci potvrdila i Sněmovna. Rath ji platit nechtěl. Bránil se u soudů, neuspěl.