Bartoš střílel na střelnici na Sobotku. Na terči měl jeho fotku

Střelnice se s podobnými praktikami nesetkaly

Bartoš střílel na střelnici na Sobotku. Na terči měl jeho fotkuNOVÉ 1
Domov

tvbp Echo24

Extremistický a protiuprchlický aktivista a zároveň předseda strany NE Bruselu – Národní demokracie Adam B. Bartoš se na sociálních sítích pochlubil fotografiemi ze střelnice. Na terč si přitom pověsil portrét premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), kterému již dříve vyhrožoval nejvyšším trestem.

„Nejvyšší čas začít myslet na obranu. Čmoudi jsou už téměř na dosah. Například v Benešově…?“ napsal si k fotografii na svém Twitteru Bartoš. Odkazoval tím na možnost umístění uprchlíků v bývalých Pražských kasárnách v Benešově. Tu po protestech obyvatel v pondělí ministerstvo vnitra zrušilo. Na fotografii je vidět, jak Bartoš na střelnici trénuje střelbu.

Na Twitteru se později objevily další fotografie, na kterých Bartoš pózuje u terče, na němž je nalepen Sobotkův portrét. Fotografie podle komentáře pod příspěvkem pochází z Bartošova Facebooku, vidět ji mohou ale pouze jeho přátelé. Na střelnici byl aktivista podle popisku v neděli.

Podle provozovatele střelnice v městské části Třebeš v Hradci Králové neexistuje žádný předpis, který by zakazoval umístit na terč cokoli papírového. „Pokud by někdo chtěl umístit nějaký papír, tak by to vadit nemělo, pokud chtěl například postavit před terč nějakou lahev nebo předmět, to už by problém byl,“ uvedl pro ECHO24.cz pracovník střelnice, podle nějž se ale nikdy nesetkal s tím, že by jejich zákazník něco podobného požadoval.

„Já jsem se s tím nikdy nesetkal. Pokud si tam někdo pověsí obrázek s čertíkem a nápisem ‚Můj šéf‘, tak by mi to asi nevadilo, ale nějaký politik nebo známá osobnost, s tím bych měl problém,“ odpověděl pracovník střelnice na otázku, zda je možné si umístit na terč podobiznu politika.

To potvrdil i provozovatel Střelnice Spořilov, podle nějž je to věcí každé střelnice. On sám si ale myslí, že by to nemělo být dovoleno nikde. „Tady to není možné a veřejná osobnost je podle mě porušení zákona, ale to by vám musel potvrdit právník. Já bych to rozhodně nedovolil,“ uvedl pro ECHO24.cz provozovatel střelnice.

Policie by provokaci řešila na oznámení

Zmíněným provokativním chováním by se patrně nezabývala ani příslušná radnice. A to ani v případě, že by fotografie na terči zachycovala někoho z jejích radních. „Magistrát by to pravděpodobně neřešil. To je spíš na policii,“ řekl pro deník ECHO24.cz mluvčí Vit Hofman z pražského magistrátu.

Policie prozatím Bartošovo jednání neřeší. Zabývala by se jím, kdyby si na něj někdo stěžoval. „Policisté každé přijaté oznámení individuálně a pečlivě vyhodnotí a v případě zjištění protiprávního jednání postupují dle zákona,“ řekl pro ECHO24.cz David Schön z Policejního prezidia České republiky.

Na chování, kterým někdo „působí jinému újmu … pro jeho politické nebo jiné smýšlení“ pamatuje zákon o přestupcích (zákon č. 200/1990 Sb., paragraf 49). Vyměřuje za něj peněžní postih ve výši několika tisíc korun.

„Sobotka zaslouží nejvyšší trest“

Bartoš nechtěl po telefonu svoje jednání komentovat. Na e-mailový dotaz deníku ECHO24.cz, co ho ke střelbě na Sobotkův portrét vedlo, neodpověděl. Nicméně na antiislámské demonstraci, která se konala minulou sobotu v centru Prahy, označil premiéra za vlastizrádce a řekl, že by si zasloužil nejvyšší trest. Další zástupce hnutí pak na shromáždění střílel pistolí do vzduchu.

,,Vláda by nás chtěla odzbrojit a nechat nás vetřelcům napospas. Sám premiér pan Bohuslav Sobotka se jako vždy zachoval hystericky a ustrašeně, protože se bojí. A já se mu ani nedivím, že se bojí, protože přes devadesát procent národa nesouhlasí s tím, co dělá a vnímá to jako zradu na národu. A vlastizrada, mezi námi dámy a pánové, vlastizrada se vždy v historii trestala trestem nejvyšším,“ řekl extremista Adam B. Bartoš, který vedl jednu ze sobotních antiislámských demonstrací.

Čtěte také: ‚Nejvyšší trest pro vlastizrádce.‘ Bartoš vyhrožoval Sobotkovi smrtí