1

Chovají se jako prasata, říká o vojácích NATO lotyšský starosta

Nepřijatelné chování vojáků NATO na lotyšské základně Ventspils rozhořčilo tamního starostu Aivarse Lembergse. Vojáci se o víkendu poprali s místními v nočním podniku a dopustili se řady výtržností. Lembergs je přirovnal k dobytku a hodlá si stěžovat přímo u generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena, píše portál Latviannews.

„Námořníci se chovali jako prasata, ignorovali lotyšské zákony i naše městské vyhlášky. Opili se a močili z oken, zvraceli a pili alkohol na veřejnosti, což je zakázané. Otrhali květiny ze záhonů a dávali je prostitutkám“ vypočítal starosta prohřešky vojáků z minulého víkendu.

Noční řádění vyústilo v potyčku, během níž utrpěl vážná zranění jedenadvacetiletý nizozemský voják. Do nemocnice ho přivezli v bezvědomí a polámanými obličejovými kostmi. „Určitě to udělali místní, když před nimi chránili dívky,“ míní starosta.

Lembergs nekritizoval alianční vojáky poprvé. Na začátku dubna přirovnal přítomnost NATO vojáků v zemi k sovětské okupaci. „Je to stejné jako v roce 1940, když do Lotyšska přišla sovětská armáda na pozvání Karlise Ulmanise,“ řekl. Lotyšský premiér Ulmanis v roce 1940 podlehl tlaku Moskvy a povolil Sovětům obsadit vojenské základny.

Při jiné příležitosti Lembergs ironicky komentoval vliv hostujících jednotek NATO na podnikání ve městě. „Je to v zájmu Ventspilsu. Budeme tu mít 1000 NATO vojáků, takže počet prostitutek se tím rapidně zvýší a vydělají na tom kavárny, restauraci i prostitutky,“ citoval portál Lembergův starší výrok.

Ve Ventspilsu se momentálně zdržuje necelá stovka zahraničních vojáků, kteří se účastní námořního cvičení aliance v Baltském moři. Cvičení Open Spirit 2014 začalo 9. května a participuje 14 členských zemí NATO. Starosta Lembergs prohlásil že od té doby, co cvičení začalo, ve městě rapidně narostl počet přestupků.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.