Chovají se jako prasata, říká o vojácích NATO lotyšský starosta

Chovají se jako prasata, říká o vojácích NATO lotyšský starosta
Lotyšský starosta Aivars Lembergs si bude stěžovat na vojáky NATO. Foto: Wikipedia
Svět

Nepřijatelné chování vojáků NATO na lotyšské základně Ventspils rozhořčilo tamního starostu Aivarse Lembergse. Vojáci se o víkendu poprali s místními v nočním podniku a dopustili se řady výtržností. Lembergs je přirovnal k dobytku a hodlá si stěžovat přímo u generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena, píše portál Latviannews.

„Námořníci se chovali jako prasata, ignorovali lotyšské zákony i naše městské vyhlášky. Opili se a močili z oken, zvraceli a pili alkohol na veřejnosti, což je zakázané. Otrhali květiny ze záhonů a dávali je prostitutkám“ vypočítal starosta prohřešky vojáků z minulého víkendu.

Noční řádění vyústilo v potyčku, během níž utrpěl vážná zranění jedenadvacetiletý nizozemský voják. Do nemocnice ho přivezli v bezvědomí a polámanými obličejovými kostmi. „Určitě to udělali místní, když před nimi chránili dívky,“ míní starosta.

Lembergs nekritizoval alianční vojáky poprvé. Na začátku dubna přirovnal přítomnost NATO vojáků v zemi k sovětské okupaci. „Je to stejné jako v roce 1940, když do Lotyšska přišla sovětská armáda na pozvání Karlise Ulmanise,“ řekl. Lotyšský premiér Ulmanis v roce 1940 podlehl tlaku Moskvy a povolil Sovětům obsadit vojenské základny.

Při jiné příležitosti Lembergs ironicky komentoval vliv hostujících jednotek NATO na podnikání ve městě. „Je to v zájmu Ventspilsu. Budeme tu mít 1000 NATO vojáků, takže počet prostitutek se tím rapidně zvýší a vydělají na tom kavárny, restauraci i prostitutky,“ citoval portál Lembergův starší výrok.

Ve Ventspilsu se momentálně zdržuje necelá stovka zahraničních vojáků, kteří se účastní námořního cvičení aliance v Baltském moři. Cvičení Open Spirit 2014 začalo 9. května a participuje 14 členských zemí NATO. Starosta Lembergs prohlásil že od té doby, co cvičení začalo, ve městě rapidně narostl počet přestupků.