Češi elektřinou nešetřili. Vloni spotřebovali rekordní množství

Rekordní spotřeba elektřiny

Češi elektřinou nešetřili. Vloni spotřebovali rekordní množstvíNOVÉ
Jaderná elektrárna Temelín Foto:

Ilustrační FOTO: Commons.wikimedia.org

1
Domov

vt Echo24

Česká republika vloni s elektřinou nešetřila. Naopak ji spotřebovala v rekordním množství – podle statistik Energetického regulačního úřadu šlo celkem o 61 terawatthodin. Padl tak rekord z roku 2008. S informací přišel server ČT24.

Největší spotřebu vykazovaly podniky, domácnosti ovšem také nešetřily. Svůj podíl na tom má nejen rostoucí ekonomika, ale i počasí.„V České republice se elektřina v mnoha případech používá i pro vytápění, takže pokud je počasí studenější, má to vliv i na spotřebu energie,“ řekl ČT24 energetický analytik Michal Šnobr. 

S rostoucí tuzemskou ekonomikou analytici předpokládají, že i letos poroste spotřeba elektřiny. Největšího propadu se Česká republika dočkala během hospodářské krize. Stoupat začala teprve vloni. 

Oproti nejvyspělejším evropským zemím je ale stále co dohánět. Podle ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiřího Gavora například Německo či Dánsko dosahují hospodářského růstu i při její stagnaci, či dokonce poklesu spotřeby energie. Pro ČT24 uvedl, že Česko zatím takové nasycenosti trhu nedosáhlo a energetická efektivita ještě není tak dobrá. 

Česká energetika i tak zvládá produkovat přebytek energie, tudíž zvládala pokrýt rekordní spotřebu. Oproti tomu kulhá v úsporách – do roku 2020 má ČR ušetřit přes 50 petajoulů energie, v tuto chvíli ovšem nedosáhla ani na desetinu cílové cifry. 

Čtěte také: Minimální mzdy v EU: V čele je Lucembursko, Česko páté od konce