Babiš: Lžete o nerostech. Kalousek: Kašlete na zákony
Kalousek vs. Babiš
Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) má za sebou ostrou slovní výměnu. Při projednávání státního rozpočtu na rok 2015 se s opozičními poslanci pohádal o peníze z těžby nerostů. Zákonodárci ODS, TOP 09 a Úsvitu ho kritizovali, že tu počítá se zvýšením příjmů, aniž by nejdřív změnil horní zákon. Babiš nařčení z porušení rozpočtových pravidel odmítl se slovy, že jde o lži a pomluvy.
Téma těžby nerostů během sněmovní debaty zaznělo opakovaně. Místopředseda ODS Martin Novotný upozornil, že státní rozpočet předpokládá výrazně vyšší příjem z těžby nerostů než rozpočet na letošní rok. Zároveň zmínil, že poslance teprve čeká jednání o horním zákonu, který pravidla těžby určuje.
„Nikdo nám nebyl schopen sdělit, jakou matematickou formulí, jakým odhadem, jakou predikcí se tam ocitla ona částka vyšší o několik set procent. Jestli to bylo na základě věštění z koule nebo na základě nějaké racionální úvahy,“ připomněl Novotný jednání hospodářského výboru. Na něm poslanci kvůli nejasnostem odmítli schválit rozpočtovou kapitolu ministerstva průmyslu a obchodu.
„Myslel jsem, že vystoupím až na konec, ale už nemůžu vydržet poslouchat tady ty nesmysly a lži k těm vydobytým nerostům.“
V podobném duchu pokračoval i poslanec Úsvitu David Kádner. „Vláda připravuje novelu horního zákona, která v tuto chvíli počítá se zdvojnásobením takzvané úhrady z vytěženého nerostu u hnědého uhlí. Za posledního půl roku se však částek objevilo několik. Původně se počítalo dokonce i s desetinásobkem poplatku a dodnes se ministři Babiš a Mládek na výši poplatku nedohodli,“ řekl.
Ministr financí seděl jako předkladatel státního rozpočtu už od rána u stolku zpravodajů. Promluvil nejdřív jen na úvod, k další reakci ho kolem půl čtvrté odpoledne vybudily právě nerosty. „Myslel jsem, že vystoupím až na konec, ale už nemůžu vydržet poslouchat tady ty nesmysly a lži k těm vydobytým nerostům. Nebudu tady mluvit o tom, jak jsme privatizovali Mosteckou uhelnou, OKD a všechny uhelné společnosti. A možná jsme je nikdy neměli privatizovat,“ zlobil se Babiš.
„Začal jsem s desetinásobkem. Skandál. Bude se propouštět. Odbory. Klasický scénář.“
Babiš: Sazbu za vytěžené nerosty mění vyhláška
„Za prvé - výnos z vydobytých nerostů lze změnit pouze vyhláškou. Nemusí být žádná novela zákona. To aby bylo jasno. Vyhláška bude k 1. 7. a zároveň také předpokládáme novelu zákona,“ prohlásil ministr financí a přiznal, že původně chtěl opravdu poplatky zdesetinásobit. Inspiroval se prý v západním Německu.
„Takže jsem si dovolil říct, že bychom měli dostat víc. Začal jsem s desetinásobkem. Skandál. Bude se propouštět. Odbory. Klasický scénář. Nakonec jsme se domluvili s panem Mládkem na dvojnásobku, takže nebude 262 milionů, ale 520 milionů. Myslím si, že všichni to rozchodí, že si zase vydělají miliardy před zdaněním a nebude se propouštět,“ dodal Babiš.
V následné diskusi pak vystoupil i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Jako šéf firmy můžete dělat úplně všechno, co vám zákon nezakazuje. Jako oprávněná osoba ve veřejné funkci smíte dělat jenom to, k čemu jste zákonem zmocněn. To je ten zásadní rozdíl,“ školil bývalý ministr financí svého nástupce.
„Já netvrdím, že 400 milionů je dramatické číslo v rámci celkové bilance. Ale je to dramatické chování člena vlády České republiky, který kašle na zákony! A to není poprvé!“
„A vy nejste zákonem zmocněn k tomu, abyste si do příjmů státního rozpočtu vymyslel číslo, které tam napíšete jenom proto, že jste se podíval z okna, a z žádného zákona nelze odvodit, proč tam to číslo je! Protože kdybyste se nepodíval z okna, ale podíval jste se do zákona, tak je tam číslo o 400 milionů nižší,“ dodal Kalousek.
„Já netvrdím, že 400 milionů je dramatické číslo v rámci celkové bilance. Ale je to dramatické chování člena vlády České republiky, který kašle na zákony! A to není poprvé! Já vám tady vyjmenuji několik případů, kdy zcela veřejně a arogantně kašlete na zákony České republiky, což jsem přesvědčen, že člen vlády České republiky dělat nesmí!“ zlobil se šéf poslanců TOP 09.