1 Kalousek vs. Babiš

Babiš: Lžete o nerostech. Kalousek: Kašlete na zákony

NOVÉ

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) má za sebou ostrou slovní výměnu. Při projednávání státního rozpočtu na rok 2015 se s opozičními poslanci pohádal o peníze z těžby nerostů. Zákonodárci ODS, TOP 09 a Úsvitu ho kritizovali, že tu počítá se zvýšením příjmů, aniž by nejdřív změnil horní zákon. Babiš nařčení z porušení rozpočtových pravidel odmítl se slovy, že jde o lži a pomluvy.

Téma těžby nerostů během sněmovní debaty zaznělo opakovaně. Místopředseda ODS Martin Novotný upozornil, že státní rozpočet předpokládá výrazně vyšší příjem z těžby nerostů než rozpočet na letošní rok. Zároveň zmínil, že poslance teprve čeká jednání o horním zákonu, který pravidla těžby určuje.

„Nikdo nám nebyl schopen sdělit, jakou matematickou formulí, jakým odhadem, jakou predikcí se tam ocitla ona částka vyšší o několik set procent. Jestli to bylo na základě věštění z koule nebo na základě nějaké racionální úvahy,“ připomněl Novotný jednání hospodářského výboru. Na něm poslanci kvůli nejasnostem odmítli schválit rozpočtovou kapitolu ministerstva průmyslu a obchodu.

„Myslel jsem, že vystoupím až na konec, ale už nemůžu vydržet poslouchat tady ty nesmysly a lži k těm vydobytým nerostům.“

V podobném duchu pokračoval i poslanec Úsvitu David Kádner. „Vláda připravuje novelu horního zákona, která v tuto chvíli počítá se zdvojnásobením takzvané úhrady z vytěženého nerostu u hnědého uhlí. Za posledního půl roku se však částek objevilo několik. Původně se počítalo dokonce i s desetinásobkem poplatku a dodnes se ministři Babiš a Mládek na výši poplatku nedohodli,“ řekl.

Ministr financí seděl jako předkladatel státního rozpočtu už od rána u stolku zpravodajů. Promluvil nejdřív jen na úvod, k další reakci ho kolem půl čtvrté odpoledne vybudily právě nerosty. „Myslel jsem, že vystoupím až na konec, ale už nemůžu vydržet poslouchat tady ty nesmysly a lži k těm vydobytým nerostům. Nebudu tady mluvit o tom, jak jsme privatizovali Mosteckou uhelnou, OKD a všechny uhelné společnosti. A možná jsme je nikdy neměli privatizovat,“ zlobil se Babiš.

„Začal jsem s desetinásobkem. Skandál. Bude se propouštět. Odbory. Klasický scénář.“

Babiš: Sazbu za vytěžené nerosty mění vyhláška

„Za prvé - výnos z vydobytých nerostů lze změnit pouze vyhláškou. Nemusí být žádná novela zákona. To aby bylo jasno. Vyhláška bude k 1. 7. a zároveň také předpokládáme novelu zákona,“ prohlásil ministr financí a přiznal, že původně chtěl opravdu poplatky zdesetinásobit. Inspiroval se prý v západním Německu.

„Takže jsem si dovolil říct, že bychom měli dostat víc. Začal jsem s desetinásobkem. Skandál. Bude se propouštět. Odbory. Klasický scénář. Nakonec jsme se domluvili s panem Mládkem na dvojnásobku, takže nebude 262 milionů, ale 520 milionů. Myslím si, že všichni to rozchodí, že si zase vydělají miliardy před zdaněním a nebude se propouštět,“ dodal Babiš.

V následné diskusi pak vystoupil i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Jako šéf firmy můžete dělat úplně všechno, co vám zákon nezakazuje. Jako oprávněná osoba ve veřejné funkci smíte dělat jenom to, k čemu jste zákonem zmocněn. To je ten zásadní rozdíl,“ školil bývalý ministr financí svého nástupce.

„Já netvrdím, že 400 milionů je dramatické číslo v rámci celkové bilance. Ale je to dramatické chování člena vlády České republiky, který kašle na zákony! A to není poprvé!“

„A vy nejste zákonem zmocněn k tomu, abyste si do příjmů státního rozpočtu vymyslel číslo, které tam napíšete jenom proto, že jste se podíval z okna, a z žádného zákona nelze odvodit, proč tam to číslo je! Protože kdybyste se nepodíval z okna, ale podíval jste se do zákona, tak je tam číslo o 400 milionů nižší,“ dodal Kalousek.

„Já netvrdím, že 400 milionů je dramatické číslo v rámci celkové bilance. Ale je to dramatické chování člena vlády České republiky, který kašle na zákony! A to není poprvé! Já vám tady vyjmenuji několik případů, kdy zcela veřejně a arogantně kašlete na zákony České republiky, což jsem přesvědčen, že člen vlády České republiky dělat nesmí!“ zlobil se šéf poslanců TOP 09.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.