V Praze demonstrovalo téměř 300 lidí na podporu obsazené Kliniky

Protesty na náměstí Míru

V Praze demonstrovalo téměř 300 lidí na podporu obsazené KlinikyNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Reprofoto: Facebook/Autonomní sociální centrum Klinika

1
Domov
Echo24
Sdílet:

V Praze na náměstí Míru se kolem 15. hodiny sešlo na podporu žižkovského Autonomního sociálního centra Klinika asi 200 až 300 lidí. Protestovali proti snaze vlastníka budovy, Správy železniční dopravní cesty, je z objektu po právu vystěhovat. Demonstrace za Kliniku má být podle demonstrantů prvním krokem strategie, jak autonomní centrum zachovat. Protest se z náměstí Míru přesunul přes Václavské náměstí na Těšnov, kde jej zakončil koncert tří hudebních skupin, uvedli organizátoři z Kliniky. Působení aktivistů se nelíbí nejen majitelům budovy, ale i místní obyvatelům a části radnice.

Akci, při které se účastníci demonstrace mísili s návštěvníky velikonočních trhů, doprovázely rytmy bubnů i soundsystému.

SŽDC budovu loni získala od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Squatteři objekt obsadili koncem roku 2014 a později jim ho ÚZSVM na rok půjčil. Poté, co úřad výpůjčku neprodloužil, obývají aktivisté budovu bývalé polikliniky již více než rok nelegálně. V lednu soud nepravomocně rozhodl o vyklizení Kliniky.

Podle aktivistů kliniky je další existence centra nejistá. „Poté, co o budovu Kliniky nestandardním způsobem požádala SŽDC a bez jakéhokoli projektu či normálně nezbytného schválení vládní dislokační komisí ji dostala, koná tato státní instituce stupňující se kroky k tomu, aby nás z domu dostala. Je zjevné, že nejde o budovu, ale o zničení Kliniky,“ uvedl jeden z aktivistů Jan Trnka.

Mluvčí SŽDC Marek Illiaš dnes v reakci zopakoval, že správa má k dispozici rozsudek, kde aktivisté dostali příkaz k vyklizení kliniky. „Aktivisté budovu využívají protiprávně,“ řekl mluvčí ČTK.

SŽDC nechala autonomnímu centru vypnout vodu a podle příznivců kliniky prý vyhrožuje statisícovými pokutami za ušlý zisk. Zároveň připravuje kompletní rekonstrukci objektu.

„Pokud si stát osobuje právo nechat tisíce budov chátrat a chrání právo developerů spekulovat s nemovitostmi v centrech měst, máme my právo domy obsazovat. Neshoduje-li se legalita s legitimitou, vybíráme si legitimitu,“ dodala členka Kliniky Jana Bednářová.

Proti podporovatelům Kliniky je místostarosta městské části Praha 3 Alexander Bellu (ODS), který se dlouhodobě vyhrazuje proti neoprávněnému obsazení budovy. Chování těchto obyvatel je podle něj protiprávní.

„Co mají dělat obyvatelé přilehlých domů, kteří se bojí o své děti a majetek, když vidí protiprávní chování lidí, kteří osidlují Kliniku? Je to pro ně, ale i pro nás všechny dostatečná motivace k tomu, abychom dodržovali zákony této země? Obávám se, že nikoli,“ vyjádřil se kriticky Bellu.

Podle místostarosty Prahy 3 je nedělní pochod dobrou příležitostí pro Policii ČR a majitele objektu k tomu, aby vyklidila prostory Kliniky. „Je pravděpodobné, že dnešní demonstrace i následného pochodu se zúčastní právě i obyvatelé Kliniky. Myslím, že pro policii i majitele budovy je to nejlepší příležitost, jak Kliniku v klidu vyklidit a nastolit konečně právo a pořádek na území naší městské části,“ dodal ve svém nedělním prohlášení Alexander Bellu.

Čtěte také: Klinika bude znovu nabídnuta státním institucím. Chce ji i Praha

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články