Bobošíková má novou funkci. Vede bojovníky za svobodu v Lidicích

Lidický spor

Bobošíková má novou funkci. Vede bojovníky za svobodu v LidicíchNOVÉ 1
Domov

ani Echo24

Někdejší televizní moderátorka, pozdější poslankyně europarlamentu a neúspěšná uchazečka o post prezidentky republiky, získala novou funkci. V úterý večer se stala šéfkou Českého svazu bojovníků za svobodu v Lidicích. Její volba však vyvolala rozporuplné reakce.

Lidická organizace svazu bojovníků za svobodu byla zmítána spory už delší dobu. Dosavadní předseda Pavel Horešovský (jako dítě přežil nacistické vraždění v obci) odstoupil z funkce kvůli dlouhodobým sporů s některými dalšími z přeživších lidických dětí a jejich příbuznými. Ve zkratce šlo o to, zda byli váleční letci RAF Josef Horák a Josef Stříbrný hrdinové, nebo zda zavinili lidickou tragédii. Horešovský se klonil k druhé variantě, proti byli příbuzní Josefa Horáka, kteří by rádi vybudovali oběma letcům památník.

Spory v Lidicích dosáhly už takové intenzity, že okresní výbor svazu bojovníků doporučil změnu ve vedení v Lidicích. Úterní volbu předsedy pak vyhrála právě Bobošíková, která sice v Lidicích nebydlí, ale do organizace vstoupila před několika lety jako sympatizantka a od té doby sponzoruje akci „Silver A v paměti tří generací“.

Sama Bobošíková serveru Echo24.cz řekla, že si velmi cení toho, že ji lidičtí zvolili do svého čela, do sporu o pomník Horákovi a Stříbrném zasahovat nechce, protože to leží mimo její kompetenci. Předsedkyně okresního výboru svazu bojovníků za svobodu Gabriela Havlůjová však z volby rozhodně nadšená není. „Vzhledem k tomu, že jsem už před několika lety protestovala proti xenofobním výrokům paní Bobošíkové, tak tuto volbu nevítám, protože tudy opravdu cesta nevede,“ uvedla Havlůjová, která se obává, že bude Bobošíková vydávat díky nové funkci nejrůznější silná prohlášení, které bude zneužívat k sebeprezentaci a k další politické kariéře.

„Už po volbě jsem řekla, že musím respektovat rozhodnutí základní organizace v Lidicích, ale domnívám se, že to není správná volba. Podle mne by takové funkce měly zůstat mezi lidickými napříč generacemi a nesloužit někomu s politickými ambicemi,“ dodala Havlůjová.

Jana Bobošíková však odmítla, že by chtěla novou funkci nějak využít. A neví ani o tom, že by proti její osobě existovaly kritické hlasy. „Žádné kritické hlasy vůči mé osobě jsme nezaznamenala, k tomu nemám co říci,“ řekla serveru Echo24.cz

Jana Bobošíková je česká moderátorka a politička. Působila v České televizi, Hospodářských novinách, Českém rozhlasu, v rádiu Frekvence 1 a na TV Nova. V roce 2004 byla spolu s Vladimírem Železným zvolena do Evropského parlamentu za hnutí NEZÁVISLÍ, ze kterého později vystoupila a stala se předsedkyní strany Politika 21. V roce 2008 kandidovala na post prezidenta České republiky za KSČM. V politici se profiluje výrazně euroskepticky.