Průzkum: Lidé věří více policii než Babišovi

Průzkum veřejného mínění

Průzkum: Lidé věří více policii než BabišoviNOVÉ
Farma Čapí hnízdo Foto:

FOTO: Jan Zátorský

Domov

ošm

V kauze Čapí hnízdo věří více lidí verzi policie než verzi předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Většina si také myslí, že prezident by neměl Babiše jmenovat premiérem pokud ANO vyhraje volby a zároveň Babiš bude trestně stíhán. Vyplývá to z průzkumu agentury Median, který zpracovala pro Seznam.cz.

Podle průzkumu 53 procent lidí určitě věří či spíše věří verzi policie. Naopak verzi šéfa ANO věří pouze 29 procent. Zbytek neví. 60 procent lidí se domnívá, že prezident by neměl jmenovat Babiše premiérem pokud bude trestně stíhaný. 31 procent lidí si myslí, že trestní stíhání by tomu nemělo bránit.

Kauza by mohla hnutí ANO volebně poškodit. „U většiny respondentů (69 %) neměla kauza Čapí hnízdo dosud žádný vliv na vztah k hnutí ANO a u 24 % byl negativní. Oslabení důvěry díky kauze deklaruje 70 % lidí, kteří kdysi zvažovali volbu ANO a nyní už ho nezvažují,“ píše agentura ve své zprávě.

Babiš souvislosti s Farmou Čapí hnízdo čelí podezření z dotačního podvodu. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky této změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na loňské mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Median ve svém průzkumu pro Seznam.cz zjišťoval názor od 812 dotazovaných ve věku 18 a více let. Průzkum probíhal v 16. a 17. srpna. Statistická chyba je +/- 2 procent u postojů, které zastává 5 % respondentů a až +/- 5 procent u postojů, které zastává 50 % respondentů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Vydávání Babiše do rukou policie začalo