Šéf protokolu: Bundu nedoporučuji, ale Sedláček je umělec

Udělování vyznamenání

Šéf protokolu: Bundu nedoporučuji, ale Sedláček je umělecROZHOVOR
Režisér Robert Sedláček dekorovaný prezidentem Milošem Zemanem Foto: Foto: ČTK
2
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

K fleecové bundě oceněného režiséra Roberta Sedláčka se poprvé vyjádřil ředitel hradního protokolu. Jindřich Forejt v rozhovoru pro server ECHO24.cz uvedl, že se Sedláčkem hovořil o jeho oblečení předem. A režisér mu řekl, že přijde „decentně“ oblečený. Forejt také připustil, že to, co si Sedláček vzal do Vladislavského sálu na sebe, by mu on sám nedoporučil. Zároveň ale vyjádřil pochopení pro svébytnost uměleckého světa.

Velmi skloňované je to, v čem přišel na slavnostní ceremoniál do Vladislavského sálu jeden z oceněných – režisér Robert Sedláček. Jaký je na to váš názor? Objevuje se i kritika, že je to chyba protokolu. A že jste takto oblečeného pana Sedláčka neměli vůbec do sálu pustit.

Kdo takovou kritiku vznáší, není asi úplně rozumný. Pan prezident zve dospělé lidi. Atributem dospělého člověka je rozumné uvažování. Všichni hosté zvaní na ceremoniál jsou obesláni pozvánkou, na které je zřetelně, srozumitelně a viditelně napsáno, jaké oblečení doporučujeme. Prosím, doporučujeme. Nemůžeme někomu přikázat, aby přišel v proužkovaném, vzorkovaném, nevzorkovaném, tmavém nebo jiném obleku. Jsme první úřad v zemi, který se snaží být vůči hostům pana prezidenta vstřícný, zdvořilý, slušný. Proto doporučujeme oblečení. I pan Sedláček dostal pozvánku, na které je doporučené oblečení. Sám jsem s ním o tom hovořil.

Pan Sedláček přišel v oblečení, které bych mu nedoporučil. Hovořil jsem s ním o tom. Řekl, že přijde – použil výraz – decentně oblečený. Na druhou stranu, musím říct, že pana Sedláčka vnímám jako umělce, který žije a vytváří umělecký svět.

Doporučené oblečení je tmavý oblek?

Tmavý oblek a vycházkové šaty. Je to na každé pozvánce, kterou dostali všichni. Ještě je tam uniforma, protože v sále jsou také příslušníci ozbrojených sil nebo diplomaté, kteří mohou uniformou disponovat. Toto je uvedeno v levém dolním rohu pozvánky.

Čtěte také: Sedláček převzal medaili na Hradě ve fleecové bundě

Tomu rozumím. Ale ptám se vás jako znalce protokolu, kterého si cení i v Británii, co tomu osobně říkáte?

Pan Sedláček přišel v oblečení, které bych mu nedoporučil. Hovořil jsem s ním o tom. Řekl, že přijde – použil výraz – decentně oblečený. Na druhou stranu, musím říct, že pana Sedláčka vnímám jako umělce, který žije a vytváří umělecký svět. A umělci někdy i ve vnějším projevu dávají najevo svou nezávislost nebo svobodu, chcete-li. Pochopitelně si dokáži představit něco víc ideálního pro danou příležitost a dané prostředí.

Myslím, že pan prezident oceňuje státním vyznamenáním v rámci řady osobností právě i ty, které jsou z té části světa, která třeba nemusí být svázána pevně protokolem.

Podle vás tedy tato věc punc oslav vzniku samostatného československého státu nijak nepoznamenala?

Znovu říkám, dokáži si představit ideální oblečení pro danou příležitost. Do Vladislavského sálu Starého královského paláce Pražského hradu na slavnostní ceremoniál. Na druhou stranu musím poznamenat, že za svoji kariéru jsem hovořil s mnoha vyznamenanými ze světa umění, kteří ve většině případů projevovali určitou nezávislost. Myslím, že pan prezident oceňuje státním vyznamenáním v rámci řady osobností právě i ty, které jsou z té části světa, která třeba nemusí být svázána pevně protokolem. Pokud se ptáte na můj lidský názor, neměl jsem popis toho, v čem pan Sedláček přijde. Nechceme po našich hostech, aby nám popisovali do detailu, v čem přijdou. A dokáži si představit, že vyznamenaní přijdou v něčem společensky uměřenějším.

Sdílet:
domov