Koalice má fígl: EET prosadíme silou. Ať to pak řeší Ústavní soud

Plán vlády, jak prosadí online pokladny

Koalice má fígl: EET prosadíme silou. Ať to pak řeší Ústavní soudNOVÉ 1
Domov

Echo24

V Poslanecké sněmovně se podle hlasů znějících z vládní koalice blíží schválení elektronické evidence tržeb silou, tedy i přes opoziční obstrukce. ČTK to řeklo několik zástupců koaličních stran. Ty před hlasováním „na sílu“ chtějí umožnit ještě několik mimořádných schůzí k tomuto návrhu zákona, aby tak zvýšily své šance u Ústavního soudu, který se pravděpodobně způsobem schválení zákona bude zabývat. Zákon zavádějící online pokladny prosadí koalice tím, že zcela výjimečně přijme usnesení o ukončení rozpravy a vyvolá hlasování. V něm má koalice dostatek hlasů, aby zákon prosadila.

„To nemá nic společného s demokracií. Není možné, aby tady menšina bránila přijímání zákonů, které jsme slíbili v rámci volebních programů. Takže to je potom paralýza všeho,“ komentoval situaci ve Sněmovně v pátek po dalším jednání o elektronické evidenci tržeb ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Obstrukce: Ve středu a v pátek, od devíti do 14 hodin

Vládní koalici schválení zákona o evidenci tržeb ztěžuje jednací řád Poslanecké sněmovny, podle něhož se normy ve třetím čtení mohou schvalovat jedině ve středu a pátek mezi 09:00 a 14:00. Opozice tak svými vystoupeními potřebuje vyplnit jen pět hodin jednání Sněmovny a na hlasování o zákonu se vůbec nedostane. Podobný postup už pravicová opozice, která tvrdí, že schválení zákona o elektronické evidenci tržeb nedopustí, zvolila opakovaně.

Čtěte také: ‚Polibek smrti pro malé podnikatele. A mašina na peníze.‘ EET odloženo

Babiš: Neumím si představit, že online pokladny neprosadíme

Koalice ale trvá na prosazení zákona. „Samozřejmě jsme jednoznačně odhodláni ten zákon schválit v Poslanecké sněmovně, chceme překonat obstrukce,“ řekl v pátek ČTK šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák. „Při krocích, které činíme a plánujeme do budoucna, tak pořád máme na vědomí nálezy Ústavního soudu, který se v minulosti opakovaně vyjadřoval k problematice obstrukcí ve Sněmovně, a postupujeme tak, aby případné podání k Ústavnímu soudu, poté co zákon schválíme, nebylo úspěšné,“ doplnil.

Čtěte také: ‚Stát získá díky EET hromadu dat. Komu poslouží?‘

Omezit řečnění? K ničemu. Opozice chce přijetí EET bránit roky

Vládní koalice má fígl: přijme usnesení o ukončení rozpravy a hlasování

Pokud budou debaty o zákonu pokračovat, aniž dojde na hlasování, počítají vládní strany podle vyjádření koaličních poslanců s tím, že Sněmovna zcela výjimečně přijme usnesení o ukončení rozpravy a hlasování. V něm má koalice dostatek hlasů, aby zákon prosadila.

V případě využití tohoto nezvyklého prostředku bude ale pravděpodobně následovat stížnost opozice k Ústavnímu soudu na způsob schválení zákona.

Ústavní soud by pak musel poměřit právo většinové vlády prosazovat svůj program na jedné straně a právo opozice uplatňovat své připomínky, případně blokovat Sněmovnu, na straně druhé. Koalice přitom věří, že by se Ústavní soud mohl přiklonit na její stranu, pokud dá několika schůzemi k návrhu zákona opozici dostatek prostoru na demokratickou diskusi a podrobné vyjádření jejího názoru na normu.