Turecko přestane vyučovat evoluci. Je prý kontroverzní a příliš složitá

islamizace Turecka

Turecko přestane vyučovat evoluci. Je prý kontroverzní a příliš složitáNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

FOTO: Shutterstock

Svět

ošm Echo24

Na tureckých školách se má přestat vyučovat teorie evoluce. Vyhlásil to ve středu Alpaslan Durmuş, předseda tureckého Úřadu pro vzdělání. Podle Durmuşe je evoluce diskutabilní, kontroverzní a pro studenty příliš složitá. Očekává se, že rozhodnutí vyvolá protesty sekulární opozice. Informaci přinesl deník Guardian.

Vyškrtnutí teorie evoluce ze školných osnov vyhlásil Alpaslan Durmuş ve videu, které zveřejnil Úřad pro vzdělání na svých webových stránkách.  Úřad pro vzdělání je hlavním poradním orgánem tureckého ministra školství a má za úkol i přípravu školních osnov. „Věříme, že tento předmět je mimo schopnost studentů jej pochopit,“ tvrdí Durmuş. Evoluce má být odstraněna z učebnic biologie pro střední školy a nově se má vyučovat až na univerzitě.

Nejedná se o jedinou změnu školních osnov. Má také být oslabena výuka týkající se odkazu sekularizace. 

Očekává se, že změny osnov začnou platit po konci měsíce ramadánu. Tento rok ramadán končí 24. června.

Nejde o první útok na teorii evoluce v Turecku v tomto roce. Ze začátku roku prohlásil vicepremiér Numan Kurtulmuş, že teorie evoluce je archaická a nejsou pro ni dostatečné důkazy. 

Přijímání evoluce je v muslimském světě všeobecný problém. Mnoho muslimských kleriků věří, že evoluce odporuje výkladu, že svět a člověka stvořil Bůh. Na středních školách se nicméně základy evoluce vyučují.

Sekulární opozice osočuje vládu, že chystané změny jsou součástí skryté islamizace země, kterou provádí turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Vzdělání je obzvláště kontroverzním tématem, neboť lze skrze něj ovlivňovat myšlení budoucích generací.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: USA vydaly zatykače na Erdoganovu ochranku. Útočila na demonstranty