Za všechno už nemůže Kalousek, ale uprchlíci

Za všechno už nemůže Kalousek, ale uprchlíci
Domov

Oliver Jahn

Smrt vzácného papouška v pražské ZOO? Kalousek. Pijavice na průduškách čínské dívky? Zase Kalousek. Tak alespoň měly ještě před nedávnem jasno české internetové diskuze. Nyní je ale podle veřejnosti společná příčina všeho jiná, a to uprchlíci. Na proklínaného bývalého ministra financí se pod irelevantními články už téměř zapomnělo.

Ještě před rokem to byl kolorit většiny z diskuzí na stránkách mainstreamových médií. Místopředseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek byl nazýván těmi nejhanlivějšími výrazy a označován pomalu za druhého hitlera. I pod ve spojitosti se svou osobou naprosto irelevantními články se tak objevovaly tvrzení, které Kalouska vinily z celé řady nesouvisejících činů.

 

Kdo ubil lachtana?Před 5 lety Havel.Před rokem Kalousek.Letos imigrant.

Posted by Obludárium on Wednesday, November 11, 2015

 

Stal se z toho český internetový fenomén a brzy se ujala i ironická hláška „Za všechno může Kalousek“. Stejnojmenná skupina na Facebooku, která bizarní diskuze sdílí, má přes osm tisíc příznivců. I přesto se nyní postava Miroslava Kalouska jako arcinepřítele vytrácí a nahrazují ho nenávidění uprchlíci.

Otázka uprchlické krize rezonuje celou společností a nejostřeji právě na internetu. Kromě mnohdy přehnaných reakcí zakládajících se na sdílení nepravdivých informací se proměnily i komentáře pod články médií. Uprchlíci putující do Evropy se v nich postupně stali hlavním tématem a zároveň příčinou neštěstí v cílových zemích.

Migranti se dávají do souvislostí s ekonomickými otázkami, interními problémy států i s tématy ještě daleko vzdálenějšími. Příspěvky odsuzující muslimy, Araby nebo uprchlíky obecně se objevily pod články o zabití lachtana v dortmundské zoo nebo u zprávy, že strašení dětí čertem může být trestné. Kromě diskuzí velkých serverů jako Novinky nebo iDnes, kde se často objevují nevybíravé komentáře, se radikálnější názory objevují i pod články napříč ostatními médii.

,Smrt lachtana? Uprchlíci!‘

„Zřejmě projev vděku za vlídné přijetí ze strany islámských migrantů,“ zněl jeden z příspěvků pod zprávou Novinek o proražení lebky oblíbeného lachtana v ZOO v Dortmundu. „Typoval bych to také na přeběhlíky. Pro ně bude lachtan zvíře nečisté, tak ho musí zlikvidovat. Potom přijdeme na řadu my,“ hodnotil situaci další diskutující.

Běženci nebyli ušetřeni ani pod internetovou verzí článku Práva o tom, že fyzické tresty nebo třeba strašení dětí čertem může být trestné. „Tak je budeme strašit Alláhem.To snad trestné (zatím) ještě není,“ mínil jeden z komentujících. „A co strašit MuSlimáka Andělem???“ nebral si servítky další.

 

Ani nebohá němá tvář v rozpuku života není v bezpečí!

Posted by Za všechno může Kalousek on Monday, March 17, 2014
 

Pijavice na plicích čínského děvčátka je nic proti pijavici na peněženkách českého lidu. Zajímavé, že u nás musíme za...

Posted by Za všechno může Kalousek on Monday, March 17, 2014

 

Vybavují se tak reakce diskutérů, které spojovaly Miroslava Kalouska s podobně vzdálenými případy. Pokud by si tyto komentáře nynější první místopředseda TOP 09 četl, nestačil by se asi divit, za co všechno podle nich může. Jako dva příklady za všechny slouží údajný Kalouskův podíl na zdravotních komplikacích čínské dívky, které se do průdušnice dostala pijavice, nebo vina za náhlou smrt kakadu palmového v pražské ZOO.

Jak dřívější příspěvky o Kalouskovi, tak ty současné o uprchlících, patří mezi ty ostatními uživateli nejlépe hodnocené. Na stránkách médií se jich v podobném duchu objevuje celá řada, což jen demonstruje současné antiuprchlické nálady. Uživatelé na sociálních sítích pak jsou tradičně o několik řádů kritičtější, než za „Kalouskovy éry“. Kolem současné uprchlické krize se pak diskuze jen hemží příspěvky hraničními se zákonem. A navíc problematika běženců se už stává cílem internetové trollování.

 

Čtěte také: Zažalovala továrnu na trolling. Dostala odškodnění jeden rubl

‚Viróza? Jen jsem se ožral.‘ Falešné profily matou internet