Masové hroby u Sindžáru: islamisti povraždili ženy 40 – 80 let

Byla to genocida?

Masové hroby u Sindžáru: islamisti povraždili ženy 40 – 80 letNOVÉ 1
Svět

mc Echo24

Až tři masové hroby našli po osvobození iráckého města Sindžár kurdští bojovníci. Uloženy v nich byly na dvě stovky těl jezídů, uvádí média s odvoláním na kurdského starostu města. V jednom z hrobů nedaleko sindžárského technického institutu byly navíc pohřbeny výhradně ostatky starších žen. To přivádí The Telegraph k závěru, že bojovníci z Islámského státu zabili tyto ženy na základě jejich vysokého věku.

Hrozivé nálezy byly objeveny krátce poté, co kurdské jednotky za podpory leteckých útoků USA a Velké Británie vytlačily ze Sindžáru a dalších 28 přilehlých vesnic oddíly Islámského státu. Islamisté přitom město převzali loni v srpnu a po jeho dobytí systematicky vraždili příslušníky jezídské menšiny. Z žen si dělali své sexuální otrokyně.

V masovém hrobě našli Kurdové zbytky vlasů, kostí a osobní věci jako boty, klíče nebo bankovky. Podle reportérky Sophy Ridgeové ze Sky News vypadala situace na místě hrozivě. ,,Z písku vykukovaly vlasy i lidské kosti. Ta scéna připomínala hororový film,“ napsala.

Na základě tvrzení přeživších mladých jezídek byly jejich starší spoluvězeňkyně, někdy jejich vlastní matky či babičky, odváděny bojovníky z IS právě za budovu technického institutu. Po chvíli odtud byly slyšet výstřely. To vede k domněnce, že tyto ženy, údajně ve věku mezi 40 až 80 lety, nebyly pro bojovníky IS dostatečně mladé a atraktivní, aby byly jejich sexuálními otrokyněmi.

Jezídové jsou etnicko-náboženská komunita, jejímiž příslušníky jsou především Kurdové ze severního Iráku. Jejich víra se skládá z několika náboženství. Pro Islámský stát jsou ale jen následovníky ďábla a měli by být buď zabiti, nebo zotročeni.

Hrob je nyní pod dohledem hlídky a analyzují jej experti. Shromažďovat by také měli důkazy pro trestní stíhání pro podezření z genocidy.

Čtěte také:

Jezídky na útěku, nohy od krve. Čeká je svoboda, či smrt?

Krutá pomsta: jezídové prý vyvraždili sunnitské vesnice