Porušování práv v Bělorusku se dle zprávy OSN dramaticky zhoršilo

Lidská práva v Bělorusku

Porušování práv v Bělorusku se dle zprávy OSN dramaticky zhoršiloNOVÉ
zásah proti běloruským demonstrantům v březnu 2017 Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Echo24

Běloruská vláda se vrátila k politice rozsáhlých represí, čímž způsobila dramatické zhoršení stavu lidských práv v zemi. Uvádí se to ve zprávě připravené pro jednání Rady OSN pro lidská práva, ze které dnes citovala agentura Reuters.

Spojené státy minulý měsíc ve snaze vyvinout tlak na dlouholetého vládce země Alexandra Lukašenka prodloužily sankce proti Minsku o dalších šest měsíců, zatímco Evropská unie své sankce loni po pěti letech ukončila.

Autor zprávy, zvláštní zpravodaj rady pro Bělorusko Miklós Haraszti vyzval mezinárodní společenství, aby nadále sledovalo stav lidských práv v Bělorusku. „Situace se dramaticky zhoršila,“ upozornil.

Potlačení pokojných protestů v březnu bylo nejtvrdším zásahem pořádkových sil od roku 2010 a ukončilo krátké období, kdy se vláda zdržovala použití síly, připomněl zpravodaj. Vyjádřil politování nad tím, že došlo na jeho varování ohledně systémového zakotvení represivních zákonů v zemi. Zkušenosti dvou desetiletí svědčí podle něj o tom, že po krátkých obdobích relativní liberalizace se režim opakovaně vrací k utlačování, přičemž právní řád zaměřený na potlačení základních práv a svobod zůstává nezměněn.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Běloruská policie 25. března zasáhla proti demonstrantům v Minsku protestujícím proti hospodářské a sociální politice Lukašenkova režimu. Podle Harasztiho zprávy bylo zadrženo více než 900 lidí, včetně opozičních vůdců, obránců lidských práv, novinářů a zahraničních návštěvníků. Bělorusko také během loňského roku popravilo čtyři lidi, což byl nejvyšší počet poprav v této zemi od roku 2008.

Čtěte také: Běloruskému disidentovi strhnou dům a zabaví pozemek