2 Existují specifické ruské hodnoty?

‚Putin se už u moci dlouho neudrží. Možná rok, možná méně‘

ROZHOVOR

Témata: , ,

Ruský historik Andrej Zubov se u nás stal již jakousi mediální hvězdou, jeho názory tisknou v novinách a časopisech, mluví v televizi. Naposledy i v souvislosti s druhým dílem rozsáhlých Dějin Ruska, který editoval a jenž u nás teď vyšel. Jeho názory stojí za pozornost. Dokazují totiž, že z Moskvy mohou zaznívat i jiné pohledy na svět než ty zapadající do oficiální propagandy. Navíc, jak Zubov v rozhovoru pro Týdeník Echo předpovídá, za pět let už možná v Kremlu bude sedět někdo z úplně jiného politického tábora a těsta.

Jak vidíte sankce uvalené na Rusko? Rusové už několikrát v historii prokázali, že mají velkou výdrž. Není tedy jen iluzí Západu, že sankce přinutí Vladimira Putina k ústupkům?

Ne, ne, není to žádná iluze. Iluzí by bylo čekat, že přinutí Putina něco udělat. Putin se k ničemu přinutit nenechá. Jde ale o lidi v jeho okolí – ruskou, kremelskou elitu –, která se kvůli sankcím ocitne pod tlakem, aby něco udělala. Nejen s Ukrajinou, ale i s panem Putinem. Neboli, pan Putin není předmětem, ale cílem těchto sankcí.

Trošku spekulativní otázka: troufl byste si odhadnout, jak dlouho se ještě Putinův režim udrží u moci?

Nevím. Pokud se mi ale podařilo z politiky něčemu porozumět, tak si troufnu říct, že moc dlouho už pokračovat nebude. Možná jeden rok? Možná půl roku? Ne nijak dlouho.

Řekněme tedy, že za pět let už nečekáte, že bude u moci Vladimir Putin či některý z jeho chráněnců?

Předpokládám, že ne. V Rusku budeme mít za pět let jinou politickou situaci. Velmi odlišnou ode dneška.

A vidíte nějakou konkrétní postavu, někoho, kdo by Putina mohl nahradit?

Jsou tu dvě možnosti. Buď se z ekonomického hlediska staneme součástí Číny, anebo se vrátíme do evropské rodiny. Já vidím tu druhou možnost – návrat k evropské rodině národů, přijetí evropských hodnot, demokratických principů, občanských práv atd. To se ale ukáže v příštích letech.

Rozsáhlý rozhovor s Andrejem Zubovem najdete v novém Týdeníku Echo.