Rusové jsou schopní všeho. I zabít černohorského premiéra, říká Johnson

POKUS O PŘEVRAT V ČERNÉ HOŘE

Rusové jsou schopní všeho. I zabít černohorského premiéra, říká JohnsonNOVÉ
Boris Johnson Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět

bp Echo24

Britský šéf diplomacie Boris Johnson obvinil v neděli Kreml, že zosnoval loňský pokus o státní převrat v Černé Hoře, a stojí podle něj možná i za pokusem zabít tehdejšího premiéra Mila Djukanoviče. Podle něj tím ruský prezident Vladimir Putin dokázal, že je schopný „všech druhů špinavých triků“. Informoval o tom britský list The Telegraph.

„Viděli jste, co se stalo v Černé Hoře, kde došlo k pokusu o státní převrat v evropském státě a možná dokonce pokus o atentát na vůdce státu. Nyní existuje už jen málo pochyb o tom, že za tím stojí Rusové,“ prohlásil ministr zahraničí Johnson v nedělním rozhovoru pro britskou televizi ITV. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Pokus o státní převrat z loňského října uvedl jako příklad toho, že je Kreml schopný všeho. „Existuje spousta důkazů, že Rusové jsou schopní všech druhů špinavých triků,“ řekl ministr s tím, že to prokázali právě v posledních měsících. 

Johnson tím odpovídal na dotaz, zda se Rusko snaží podkopat režim i ve Velké Británii. Ministr ale zdůraznil, že pro něco takového nemá jediný důkaz. Zároveň zalitoval, že vztahy Moskvy a Londýna se zhoršily. Porovnával je s obdobím, kdy se v roce 2008 stal londýnským starostou.  

Že do pokusu o puč byly zapleteny ruské úřady, oznámil v únoru také černohorský zvláštní prokurátor Milivoj Katnić s odvoláním na poznatky z výslechů a přiznání podezřelých. Plánovaly také podle něj zabít někdejšího premiéra.

Černohorská policie loni 15. října, den před parlamentními volbami, zatkla dvě desítky osob podezřelých ze zapojení do spiknutí s cílem svrhnout prozápadní vládu, zabít jejího premiéra Mila Djukanoviče a dosadit k moci proruské vedení. V pozadí byli údajně srbští a ruští nacionalisté.

Podle představitelů proruské opozice byl ale celý případ jen Djukanovičovým komplotem s cílem zajistit výrazné vítězství vládnoucí Demokratické strany socialistů (DPS). Moskva jakoukoli svou účast na údajně plánovaném převratu v Černé Hoře důrazně popírá.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Prokurátor potvrdil zapojení Moskvy do černohorského puče