ANO rozzlobilo ČSSD. Chce zaříznout kariérní řád učitelů

Budoucnost učitelů

ANO rozzlobilo ČSSD. Chce zaříznout kariérní řád učitelůNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Domov

Echo24

Většina poslanců hnutí ANO zřejmě nepodpoří ve Sněmovně kariérní řád učitelů ani v poslanecké, ani v senátní verzi. Novinářům to dnes řekla poslankyně Ivana Dobešová (za ANO). Závazné hlasování o novele nebudou mít podle šéfa stranického klubu Jiřího Miholy ani zákonodárci KDU-ČSL.

Většina z nich by ale měla hlasovat pro, míní Mihola. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes řekl, že chce kariérní řád do voleb prosadit, spoléhá při tom na shodu z koaliční rady. Ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) argumentům, se kterými ANO přichází, nerozumí.

Dobešová uvedla, že poslanci ANO o záležitosti dlouze debatovali a došli k tomu, že zavedení kariérního řádu je příliš administrativně a finančně nákladné. „Podporujeme růst platů pedagogických pracovníků, ale myslíme, že administrativní náročnost je neúměrná,“ uvedla.

Řád je podle Dobešové jen novou fasádou na starém domě, který ale uvnitř žádnou rekonstrukcí neprošel. „Většina klubu je pro nepodporu senátní i parlamentní verze,“ konstatovala. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš dodal, že pohled na kariérní řád změnil poté, co navštívil několik škol a gymnázií a nenarazil žádného pedagoga, který by ho podpořil.

Štech argumenty hnutí ANO odmítá, během diskusí se je podle něj podařilo jasně vyvrátit. „Občas ty debaty měly charakter rádia Jerevan,“ dodal. Naznačil, že ANO upravilo svůj postoj zřejmě kvůli petici proti kariérnímu řádu, kterou podepsalo zhruba 21.000 lidí. Dodal však, že kdyby jako učitel dostal podobně zkreslené informace, zřejmě by petici krátce před prázdninami podepsal také.

Štech se také podivil, že ANO si podobně jako nyní nezjišťovalo názory adresátů zákona například při zavádění elektronické evidence tržeb. Zastavil se i u Babišovy návštěvy ve školách. „Doufám, že to nebylo v rámci kampaně, protože by to bylo porušení zákona,“ konstatoval.

Mihola novinářům řekl, že u řádu již není koaliční shoda jako dříve. „Za těchto okolností jsem dal volné hlasování, je to citlivá záležitost,“ uvedl. Ministerstvu školství se podle něj nepodařilo zvládnout komunikaci okolo předpisu tak, aby se za ním celá koalice sešikovala. Většina lidovců však kariérní řád zřejmě podpoří, odhaduje. „Ale za situace, kdy se koaliční partneři nedokážou shodnout, tak dávat závazné hlasování bych považoval za nesmyslné,“ uvedl. Sám bude pro novinku hlasovat.

Učitelský kariérní řád počítá s tím, že pedagogové budou zařazeni do tří stupňů od začínajících, přes samostatné, až po vynikající. Podle toho budou také odměňováni. Ministerstvo si od zavedení kariérního řádu slibuje zejména finanční zatraktivnění učitelské profese. Štech chce předpis prosadit v souladu se stanoviskem své předchůdkyně Kateřiny Valachové (ČSSD) ve sněmovním znění. Senátoři navrhli vyšší příplatky třídním a některým dalším učitelům a zrušení některých specializovaných činností.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.