U stovek žadatelů o azyl v Norsku se našly snímky z poprav IS

U stovek žadatelů o azyl v Norsku se našly snímky z poprav ISNOVÉ 2
Svět

df Echo24

Norská policie oznámila, že u stovek žadatelů o azyl se našly fotografie a videa z poprav a brutálních trestů Islámského státu a s jeho symboly. Zachycují například osoby držící lidské hlavy nebo končetiny. Informaci přinesla norská média s tím, že se přitom nemusí jednat o příznivce terorismu, uvádí britský The Independent. Vysvětlením může být i to, že dotyčné osoby byly svědky něčeho hrozného a chtějí ukázat světu, co se tam děje.

Fotografie našla norská imigrační policie při prohlídce zavazadel a telefonů žadatelů o azyl. Nejednalo se přitom jen o symboly Islámského státu, ale také jiných radikálních organizací působících v Sýrii.

Zprávy o takových položkách v telefonech imigrantů se v Norsku objevovaly už od začátku roku. Už v březnu říkal ředitel azylového oddělení norské vlády, že může být velmi náročné zjistit, kdo tito lidé jsou a co dělali.

Nemusí se totiž jednat přímo o teroristy, ani jejich příznivce. Šéf norské policejní jednotky kontrolující azylanty Erik Haugland vysvětluje, že tito lidé „mohli být svědky něčeho hrozného a chtějí ukázat světu, co se tam děje. Anebo s sebou takticky nesli symboly organizace, po jejímž území prchali.“

Od roku 2008 bylo v Norsku odepřeno právo na azyl 90 až 100 lidem právě kvůli účasti na terorismu.

Imigrační úředníci prý nyní pracují pod silným tlakem, aby vůbec stíhaly registrovat všechny příchozí uprchlíky. Norské úřady se tak obávají se s vlnou uprchlíků do země dostali i někteří teroristé. Jsou zdokumentovány případy, kdy teroristé chtěli využít uprchlické krize v Evropě k infiltraci do cílových států. Neblahým případem jsou nejméně tři teroristé podílející se na útocích v Paříži.

Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost již varovalo, že se Islámský stát zřejmě zmocnil stroje na výrobu pasů a s nimi pak mohou projít každou kontrolou. Zpráva ministerstva považuje za pravděpodobné, že se díky tomu džihádisté infiltrovali už i do Spojených států.

Čtěte také: Tajné služby: IS vystavuje originální syrské pasy

Čtěte také: Migranti vjíždí do Norska na dětských kolech. Kvůli zákonu