1

Jízda na tenké hraně, životní příběh Kevina Pearce

Dvě největší hvězdy amerického snowboardingu Kevin Pearce a Shaun White se v roce 2009 připravovaly na olympijské hry ve Vancouveru. Nakonec se na nich předvedl jen Shaun. Dva měsíce před hrami Kevin utrpěl vážná zranění hlavy. Nejen kariéra, ale i jeho život byly náhle v ohrožení.

Kevin znal Shauna od mala. Poprvé spolu závodili, když jim bylo deset let. Časem oba dva přilnuli ke své lásce U-rampě. Od té doby se jako dva rivalové potkávali na freestylových soutěžích jako X Games po celém světě. Kamarádská rivalita se časem změnila na profesionální soupeření a o přátelství už se ústy obou jezdců dalo mluvit jen těžce. Vše se mělo rozhodnout ve Vancouveru.

Proč právě Vancouver? Kevin byl s trochou nadsázky věčně druhý, Shaun ho pravidelně porážel na většině akcí. Ale rok 2009 byl jiný. Tehdy se Kevinovi podařilo odsunout Shauna na několika šampionátech po sobě na druhé místo a tak se blížící olympiáda zdála jako obzvlášť zajímavá. Veškeré naděje na Kevinův úspěch tragicky zmařil poslední den roku. Při tréninkové jízdě na rampě se po složitějším triku udeřil do hlavy. Dopadl tak silně a nešťastně, že na místě ztratil vědomí. Utrpěl vážná zranění hlavy včetně poškození zraku.

„Zvyšuje se tlak na jezdce, musíme skákat výš, dělat lepší triky. Občas se mi některé věci nelíbí, ale musím je dělat,“ byla jediná reakce Shauna Whita na Kevinův pád.

Nikdo nedokázal odhadnout, k jak rozsáhlému poškození mozku došlo. Po jeho probuzení se naplnily mnohé obavy, Kevin se musí od začátku učit základní životní úkony včetně chůze nebo řeči. Rehabilitace byla pozvolná, ale účinná a Kevin se ze všeho nejvíc chtěl znovu vrátit na svah. S tím nejvíce nesouhlasila jeho rodina. Nebyl to stejný Kevin jako před nehodou. Jeho mozek se léčil postupně, trpěl zapomnětlivostí a špatnou koordinací, zejména levé části těla. Doktoři navíc přišli s nejhorší diagnózou pro mladého snowboardistu – každý další náraz do hlavy může způsobit smrt.

,Je pro mě hrozně složité koukat se dnes na snowboardové závody,“ svěřuje se Kevin Pearce dva roky po nehodě. „Chci tam dělat triky, které dělají oni. Kdysi jsem to uměl, ale teď už to nesvedu. Než jsem se s tím smířil, uběhla hodně dlouhá doba.“

Dokumentární snímek Jízda na hraně (The Crash Reel), který uvádí festival Jeden svět, není jen dalším snowboardovým počinem plným krásných scenérií a úžasných triků. Režisérce Lucy Walker se podařilo skloubit profesionální život lidí věnující se extrémnímu sportu a zároveň ukázat příběh člověka, který s pomocí přátel a rodiny překonal jedno z nejtěžších zranění, ale také jak se vypořádává s životem po zranění, bez snowboardingu. 

Jízda na hraně (The Crash Reel)
Lucy Walker / USA / 2013 / 107 min.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.