2

Kežmarskou chatu v Tatrách postaví český ateliér

VIZUALIZACE

Před čtyřiceti lety podlehla oblíbená Kežmarská chata ničivému požáru, který původní stavbu z roku 1922 úplně zdevastoval. Občanské sdružení se stejnojmenným názvem vypsalo letos soutěž na její novou podobu. Zvítězil český ateliér architecti.cz.

Podmínky mezinárodní architektonické soutěže byly náročné a podařilo se je splnit právě pražskému studiu architecti.cz. Soutěžící se museli vypořádat s náročnými přírodními podmínkami daného místa v Tatrách. Návrh budoucí Kežmarské chaty dále musel splňovat nejpřísnější ekologické normy a dále musel být energeticky nenáročný a soběstačný jako alpské chaty Monte Rosa ve Švýcarsku či rakouský Schiestlhaus.

Originální koncept architektů Filipa Havliše, Davida Zámečníka, Ondřeje Novosada a Karla Havliše uspěl v konkurenci 95 návrhů z osmi zemí Evropské unie. Porotu zaujala v polovině června osobitá architektura a moderní promyšlený přístup. Vítězná třípodlažní stavba je aerodynamicky tvarovaná a vychází pro nejmenší tepelné ztráty ze tvaru koule.

Zešikmenými stěnami chata rezonuje se stěnami horských štítů a vytváří přirozenou dominantu přírodní lokality. Současně tím odolá větru a dešťovým a sněhovým srážkám. Minimalizovaný půdorys a tvar chaty omezí vznik sněhových závějí v okolí domu. K jihu obrácené fasády jsou využity jako lapače slunečního svitu – tepelné energie skrze prosklenou fasádu a elektrické energie přes fotovoltaické panely na šikmé střeše.

Moderní horská základna se stane východiskem nejen pro horolezce a skialpinisty, ale také pro běžné turisty a rodiny s dětmi. V kežmarské chatě se bude moci ubytovat na čtyřicet hostů, kteří budou využívat restauraci a letní sluneční terasu s panoramatickým výhledem.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.