Kežmarskou chatu v Tatrách postaví český ateliér

Kežmarskou chatu  v Tatrách postaví český ateliérVIZUALIZACE 2
Panorama
Echo24
Sdílet:

Před čtyřiceti lety podlehla oblíbená Kežmarská chata ničivému požáru, který původní stavbu z roku 1922 úplně zdevastoval. Občanské sdružení se stejnojmenným názvem vypsalo letos soutěž na její novou podobu. Zvítězil český ateliér architecti.cz.

Podmínky mezinárodní architektonické soutěže byly náročné a podařilo se je splnit právě pražskému studiu architecti.cz. Soutěžící se museli vypořádat s náročnými přírodními podmínkami daného místa v Tatrách. Návrh budoucí Kežmarské chaty dále musel splňovat nejpřísnější ekologické normy a dále musel být energeticky nenáročný a soběstačný jako alpské chaty Monte Rosa ve Švýcarsku či rakouský Schiestlhaus.

Originální koncept architektů Filipa Havliše, Davida Zámečníka, Ondřeje Novosada a Karla Havliše uspěl v konkurenci 95 návrhů z osmi zemí Evropské unie. Porotu zaujala v polovině června osobitá architektura a moderní promyšlený přístup. Vítězná třípodlažní stavba je aerodynamicky tvarovaná a vychází pro nejmenší tepelné ztráty ze tvaru koule.

Zešikmenými stěnami chata rezonuje se stěnami horských štítů a vytváří přirozenou dominantu přírodní lokality. Současně tím odolá větru a dešťovým a sněhovým srážkám. Minimalizovaný půdorys a tvar chaty omezí vznik sněhových závějí v okolí domu. K jihu obrácené fasády jsou využity jako lapače slunečního svitu – tepelné energie skrze prosklenou fasádu a elektrické energie přes fotovoltaické panely na šikmé střeše.

Moderní horská základna se stane východiskem nejen pro horolezce a skialpinisty, ale také pro běžné turisty a rodiny s dětmi. V kežmarské chatě se bude moci ubytovat na čtyřicet hostů, kteří budou využívat restauraci a letní sluneční terasu s panoramatickým výhledem.

Sdílet:

Hlavní zprávy