Přijmeme jen 75 uprchlíků? To je trapné, říkají Lékaři bez hranic

Uprchlíci a Evropa

Přijmeme jen 75 uprchlíků? To je trapné, říkají Lékaři bez hranicNOVÉ 1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Největší humanitární katastrofa lidstva se neodehrává na Ukrajině, ale v Sýrii, upozorňují Lékaři bez hranic a další nevládní organizace. Nejvíc obětí tam nemá na svědomí Islámský stát, ale režim Bašára Asada, dodávají. „Je ostudné a trapné říct, že přijmeme jen 75 uprchlíků,“ prohlásil Pavel Gruber ze sdružení Lékaři bez hranic.

Do Itálie loni proniklo 150 tisíc uprchlíků z Blízkého východu a Afriky. Jihoevropská země prohlásila, že se zvládne postarat jenom o desetinu z nich. Vnitrozemské Česko je mimo hlavní nápor, loni tu požádalo o azyl 1056 běženců. Pokud jde o uprchlíky ze Sýrie, vláda na konci roku oznámila, že přijme něco málo přes 70 lidí. Humanitárním organizacím to připadá ostudně málo.

„Je ostudné a trapné říct, že přijmeme jen 75 uprchlíků,“ říká Pavel Gruber z české pobočky sdružení Lékaři bez hranic. Společně se zástupci dalších humanitárních organizací ve středu vydal prohlášení, v němž vyzývají českou vládu, aby poskytla azyl více migrantům ze Sýrie, kteří prchají před tamní občanskou válkou a postupem Islámského státu.

„Švédsko, které má přibližně stejně obyvatel jako my, přijímá ročně desetitisíce uprchlíků. Česká republika na přijímání  uprchlíků kapacity má,“ je přesvědčena Klára Boumová z Charity ČR. Podle ní by stát bez problémů zvládnul přijmout asi tisícovku uprchlíků z Blízkého východu.

Jako kdyby celé Česko uteklo do Polska

„Například v Libanonu už je každý čtvrtý člověk syrský uprchlík. To je, jako kdyby celé Česko najednou uteklo do Polska. Do okolních zemí uprchly téměř čtyři miliony lidí,“ podotýká koordinátorka syrských programů Člověka v tísni Jitka Škovránková. Podle ní média, která se v poslední době zaměřují především na Islámský stát, opomíjejí skutečnost, že drtivou většinu obětí má na svědomí syrský režim. „Je to 200 tisíc potvrzených obětí a dalších 200 tisíc lidí, kteří zemřeli v důsledku nedostatku lékařské péče,“ dodala Škovránková.

Podle Jana Duse z Diakonie České církve evangelické jsou velká část syrských uprchlíků lidé, „kteří žili podobným životním stylem jako my. Přes den chodili do práce, večer do restaurací, teď jsou na útěku.“ Například 99 procent syrských dětí chodilo před válkou do školy, teď je to ve válečných zónách jen polovina.

„Libanon, Jordánsko a Turecko přijaly za jediný den tolik uprchlíků jako celá evropská sedmadvacítka za čtyři roky. Ty země na tom nejsou dobře, a přesto ten uprchlický příliv zvládají,“ míní Pavel Gruber ze sdružení Lékaři bez hranic a dodává: „Tisíc uprchlíků to nevyřeší, je to pořád na úrovni gesta, ale to gesto bychom měli být schopni udělat.“

Sdílet:

Hlavní zprávy